Θέμα: σύστημα CO2
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 07-11-05, 22:47
Το avatar του χρήστη gsa
gsa Ο χρήστης gsa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-07-2005
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris21
Επειδή κάποιες φορές από το πολύ ψάξιμο αντί να βρεις βοήθεια το μόνο που καταφέρνεις είναι να μπερδευτείς περισσότερο (αυτό έχω πάθει εγώ τώρα), μπορεί κάποιος να μου πει για ένα σύστημα CO2 εκτός από φιάλη τι άλλο χρειάζομαι και από πού το παίρνω? Αν γνωρίζει και τιμές ακόμα καλύτερα για να κάνω και ένα γρήγορο προϋπολογισμό.
Ph controller δεν χρειάζομαι ακόμα, εκτός και βρεθεί κάτι σε πολύ καλή ευκαιρία. Το ενυδρείο μου είναι 100 λίτρα αλλά η όλη εγκατάσταση θέλω να εξυπηρετεί τουλάχιστον 500 (για μελλοντική χρήση).
Επειδή το ενυδρείο δεν είναι πολύ μεγάλο ... έχεις εξαντλήσει όλους τους πόρους του και καταλήγεις σε αγορά CO2;
Το λέω αυτό γιατί ανάλογα με το setup υπάρχουν "οικολογικοί" τρόποι για να διατηρήσεις τα φυτά σε φόρμα (Ecology of the planted aquarium). Από αυτά που διάβασα και αξιολόγησα παραθέτω τα παρακάτω (με σειρά σπουδαιότητας έτσι όπως τη γράφω):
  1. Αύξηση της τροφής ώστε να "ταιριάζει" στο μέγεθος του ενυδρείου και όχι στο περιεχόμενό του (αρχικά θα δοκίμαζα με 10% αύξηση)
  2. Σαλιγκάρια στο ενυδρείο ώστε να διευκολύνονται οι "χημικές" διεργασίες (εκτός αν έχεις ήδη)
  3. Επιμήκυνση του ενδιάμεσου χρόνου "αλλαγών" (εξαρτάται από την ποσότητα των φυτών - όσο περισσότερα τόσο μεγαλύτερη επιμήκυνση)

Αυτά από τα λίγα που έχω διαβάσει (η εμπειρία μου στην πράξη είναι ελάχιστη).
__________________
Η κοινωνία τελματώνει με τα πολλαπλάσια του ενός. Αρκεί ένα πολλαπλάσιο του δύο για να εμφανιστεί σύνθεση.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01428 seconds with 11 queries