Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 17-04-15, 12:46
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Οι βελτιώσεις σε μια DIY κατασκευή πάντα μπορεί να υπάρχουν.
Έτσι έκανα μια βελτίωση για τις αλλαγές/προσθήκες νερού.
Έφτιαξα μια πρίζα που έχει σαν διακόπτη ένα ρελέ. Από αυτή τη πρίζα παίρνουν ρεύμα οι αντλίες. Όταν ο χρονοδιακόπτης ανοίξει την ηλεκτρομαγνητική για να στείλει φρέσκο νερό στο ενυδρείο θα σταματούν να δουλεύουν οι αντλίες, έτσι θα έχω λιγότερη ανάμιξη φρέσκου νερού με το παλιό, και θεωρώ πως έτσι θα φεύγει από την υπερχείλιση λιγότερο φρέσκο νερό , αφού είσοδος και έξοδος νερού βρίσκονται στις αντίθετες πλευρές.
Έφτιαξα ένα κουτάκι από πλεξιγκλάς (από τι άλλο θα το έφτιαχνα) που έβαλα το ρελέ. Έτσι θα έχω προστασία να μην ακουμπήσω κατά λάθος τις επαφές και κάνω περμανάντ στα μαλλιά μου.





Βρήκα και μια παλιά πρίζα τοίχου που είχα και την έβαλα και αυτή σε κουτάκι.









Έβγαλα το πλεξιγκλάς που έχω όλες τις πρίζες βιδωμένες και έβαλα τη καινούρια κατασκευή



Το έβαλα πάλι στη θέση του



Έβαλα στη θέση τους και όλα τα φις




και έτοιμο.
Αύριο η αλλαγή/προσθήκη νερού θα γίνει με αυτόν τον τρόπο.
Βγάζοντας το πλεξιγκλάς που είναι βιδωμένες οι πρίζες , βρήκα άλατα νερού στο οριζόντιο κομμάτι, που σημαίνει πως με τις βροχές έγλυφε το νερό και πέρναγε μέσα στο ντουλάπι, αλλά η κατασκευή με το πλεξιγκλάς προστάτευε τις πρίζες.
Επίσης το ντουλάπι χρησιμεύει και σαν αποθηκευτικός χώρος, φυλάω εκεί τα 2α τζάμια από το ενυδρείο με τα συννεφάκια
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01665 seconds with 10 queries