Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #110  
Παλιά 11-04-15, 17:31
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή d 301

Παιδια καλη ανάσταση να εχουμε!!!Λοιπον να σας πω κι εγω την εμπειρια μου με το συστηματακι diy co2 (d301)..Tα συναισθηματα αναμεικτα..Δουλευει εδω και μια βδομαδα περιπου μετα απο καποιες ατυχιες που ειχα, ακολουθωντας την μεθοδο του φιλου pagokofti με τις 2 ανεπιστροφες.την παροχη την εχω στις 2 φυσ/δετ συμφωνα με το bubble counter και ειναι και σταθερη σε αυτη την πρωτη εβδομαδα πραγμα σημαντικο!.Ομως στο difusser τις μετραω σαφως λιγοτερες κι εκει ειναι που χω μπερδευτει..Για το μειγμα εβαλα 250 γρ κ.οξυ και 250 γρ. σοδα με 450 και περιπου 200 ml νερου αντιστοιχα.Επισης παρατηρω πως μου εχει τραβηξει αρκετο κιτρικο οξυ, ενω εχει αυξηθει η σταθμη στο δευτερο μπουκαλι με τη σοδα,μηπως κατι δεν γινεται σωστα;;
Αυτο ομως που με ανησυχει περισσοτερο ειναι πως τα ψαρια μου αρκετες φορες τα βρισκω στην επιφανεια, ειναι δυνατον να εχω τοσο διοξειδιο;Μετρησεις ph 7.5 και kh 11 δεν μου δινουν υψηλα επιπεδα co2 σε καμια περιπτωση ,βαση πινακα οποτε πως θα βρω την χρυση τομη ποσες φυσαλιδες το δευτερολεπτο;Δεν μπορω να το εξηγησω..
Και τελος εξαφανιστηκε η νηματοειδη αλγη που ειχα, αλλα εμφανιστηκε καφε προς κοκκινωπη κατι πανω στην πετρα και στα φυλλα των φυτων, τα οποια δεν τα βλεπω να συμπεριφερονται πολυ καλυτερα σε σχεση με πριν..
Ισως ειναι νωρις ακομη και πρεπει να κανω υπομονη τι να πω θα δειξει..
Εδω να πω πως το φιλτρο μου ειναι εσωτερικο και οι περισσοτερες φυσαλιδες καταληγουν στην επιφανεια,ισως χρειαζομαι καλυτερη ροη,αλλα απ την αλλη τα ψαρια να καθονται πανω δεν μπορω να το καταλαβω...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01457 seconds with 10 queries