Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 03-11-05, 11:51
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Οι δισκοι ζουν σε ποταμια και οπως σε ολα τα ποταμια υπαρχουν πετρες.... Ετσι και στα ποταμια που ζουν οι δισκοι εχει πετρες αρα αυτο που λες για τις πετρες δεν ισχυει.....ΚΑλο ειναι να κανεις ευρυχωρες σπηλιες με πετρες ωστε να εχουν καταφυγιο οι δισκοι οταν τρομαζουν, απλα να μην ειναι αχμηρες....Οσο για το φωτισμο εγω στα 450 λιτρα εχω 3*36W και θερμοκρασια 29, και τα φυτα μου πανε πολυ καλα περα απο καθε λογικη...... Το spray bar αυξανει την ταχυτητα του εισερχομενου νερου αφου μειωνει τη διατομη εξοδου και ετσι προκαλει ακομα μεγαλυτερη αναταραξη , προσωπικα δεν το χρησιμοποιω και αφηνω ελευθερη την ροη εισοδου λιγο κατω απο την επιφανεια του νεου....Συμφωνω με τον Παναγιωτη οσο αφορα το φιλτρο wet dry, .Οσο για τη UV την χρησιμοποιω κανενα τριμηνο σε 24ωρη βαση και εκτος απο την αλγη που τη διελυσε δεν εχω πλεον προβληματα με τους δισκους.... Φυσικα ο καλυτερος τροπος για να διατηρεις το ενυδρειο σου ελευθερο απο ασθενειες ειναι να καταληξεις στη συνθεση του απο την αρχη και να αποφευγεις να βαζεις καινουρια ψαρια καθε λιγο και λιγακι.....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01443 seconds with 11 queries