Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 03-11-05, 11:03
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Να πω και τη γνώμη μου για το δισκοενυδρείο.
Χρειάζεσαι σχετικά χαμηλή ροή νερού, δηλαδή 3 φορές τα καθαρά λίτρα του ενυδρείου σου.
Έχεις το ίδο ενυδρείο στο οποίο είχα και εγώ τους δίσκους μου.
Για φιλτράρισμα το wet-dry καλό είναι αλλά αν θες να χρησιμοποιείς co2 για τα φυτά και για να ρίχνεις το ph με τη βοήθεια κάπου phcontroller δε σε βοηθά καθόλου γιατί όλο το co2 θα φεύγει από το νερό σου οπότε απορρίπτεται.
Εγώ θα σου προτείνω αυτό που έκανα και εγώ στο δισκοενυδρείο μου. Ένα εξωτερικό φίλτρο (πχ 2217 που είναι και πολύ οικονομικό) για μηχανικό καθάρισμα και στη συνέχεια φίλτρο άμμου στνδεδεμένο σε σειρά με το εψωτερικό φίλτρο. Η φίλτρανση με φίλτρα άμμου είναι μακράν η καλύτερη επιλογή βιολογικό φιλτράρισμα. Το μόνο που χρειάζεται να προσέξεις είναι να έχεις πολύ καλό μηχανικό καθάρισμα πριν το φίλτρο άμμου για να μη περνούν βρωμιές μέσα σε αυτο και να έχεις τη ροή στο επίπεδο που προτείνει ο κατασκευαστής. Το δικό μου ήθελε ροή 600 λίτρα την ώρα. Αν και εσένα τα λίτρα σου είναι 240 τότε τα καθαρά είναι κάπου στα 200 οπότε είσαι τζάμι.
Τώρα για την ανατάραξη της επιφάνειας πρέπει να έχεις κάποια μικρή ανατάραξη για να οξυγονώνεται το νερό του ενυδρείου.
Κατά τα άλλα όπως σου τα είπαν και τα παιδιά. Αρκετές κυψώνες που μπορείς να δημιοιοργήσεις με ξύλα πέτρες και φυτά, για να αιθάνονται οι δίσκοι ότι έχουν κάπου να κρυφτούν όταν τρομάξουν και αρκετή ανοικτή περιοχή για να κολυμπούν. Απο κει και πέρα είναι αισθτητικό το θέμα, οπότε φτιάχνεις το aquascape όπως σε ικανοποιεί φροντίζοντας να τηρήσεις αυτά τα δύο κριτήρια.
Όσο για τις πέτρες ποιος είπε ότι δε μπορούμε να βάλουμε πέτρες σε δισκοενυδρείο. Αρκεί οι πέτρες να μην είναι ασβετολιθικές.Ο Νίκος είπε απλά ότι οι δικές του ήταν ασβεστολιθικές
Αυτά. Ελπίζω να σε βοήθησα. Ό,τι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε.
Πάντως να ξέρεις ότι τα λίτρα σου είναι οριακά γθια δισκοενυδρείο. Θα μπορείς να βάλεις μια ομάδα από 4 δίσκους, και καλό είναι να τους βάλεις όλους μαζί και μια μικρή ομάδα από καρδινάλιους ή κάτι αντίστοιχο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,03174 seconds with 11 queries