Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #100  
Παλιά 04-03-15, 10:09
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 897
Προεπιλογή

Δεν έχω δοκιμάσει σε εσωτερικό φίλτρο για να σου πω...
Αν μπορείς όμως να το προσαρμόσεις στο φίλτρο μπορείς να τον βάλεις και εσωτερικά τον ριάκτορα, με οτι κόστος σε χώρο συνεπάγεται αυτό...
Πάντως αν έχεις μικρό ενυδρείο με εσωτερικό φίλτρο, όπως έχω κι εγώ ένα 20άλιτρο και το φίλτρο σου ρουφάει το νερό από το κάτω μέρος του, θα σου πρότεινα να βάλεις ένα diffuser και να το τοποθετήσεις ακριβώς από κάτω από το φίλτρο, ώστε να ρουφάει όλες τις φυσαλίδες και να τις διαλύει όσο γίνεται εσωτερικά!! Η ταχύτητα που βγάζει το νερό επίσης θα βοηθήσεις στην διάλυση των φυσαλίδων αλλά και στο διασκορπισμό τους σε όλο το ενυδρείο.. Αρκεί η έξοδος από το φίλτρο σου, να είναι μέσα στο νερό και όχι στο χείλος της στάθμης του νερού..
Αρχικά είχα βάλει τον diffuser ακριβώς μπροστά από την έξοδο του εσωτερικού φίλτρου και έκανε καλή δουλειά στον διασκορπισμό των φυσαλίδων...
Όταν το έβαλα από κάτω από το φίλτρο, είδα αρκετά μεγάλη διαφορά και στην διάλυση των φυσαλίδων (λιγότερο sprite νερό=καλύτερη διάχυση), αλλά και στο drop checker / pH, άρα λιγότερες απώλειες σε CO2 από πριν..
Σε μεγαλύτερο ενυδρείο σίγουρα αξίζει ο diffuser!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01367 seconds with 10 queries