Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #35  
Παλιά 31-01-15, 09:41
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιο ειναι το φασμα καταλληλο για τα φυτα και πιο γιατις άλγες και γιατι οι λαμπες να προκαλεσουν staghorn άλγη?
-------------------------


Starghorn ...
Mηπως πειραξες τα φιτλρα σου , τον βυθο?
Ταιζεις πολυ ?
Για ελενξε ξανα τις παραμετρους σου ...
Τι αναπτυξη εχεις στα φυτα?
το φιλτρο δεν το σκαλιζω συχνα!το καθαριζω λιγακι με νερο ενυδρειου μια φορα το τριμηνο!απο τροφη ριχνω το 1/3 απο το κουταλακι του γλυκου για 7 σκαλαρια 2 sae 3 red-tailed black shark 2 απο τα οποια φιλοξενω και ψαχνω να τα δωσω και 2 μικρα τετρα τα οποια και αυτα φιλοξενω και μερικα helena και ριχνω και λιγακι αποξηραμενα bloodworms!οι παραμετροι μου ειναι αυτοι που λεω εκτος απο την kh,gh και το ph λογο του ασβεστολιθικου χαλικιου που εχω,οσο για την αναπτυξη μπορω να πω οτι δεν ειναι και καλα τα πραγματα ,δηλαδη τα hygrofilla lacustris,corymbosa δεν αναπτυσονται σωστα,μονο οι εχιννοδοροι οι βαλισνεριες οι κρυπτοκορινες και το stargras μπορω να πω οτι ειναι καλα!οι εχινοδοροι βγαζουν κανουργιο φυλο καθε 4 μερες!!!ενα ειδος απο τα corymbosa που εχω γινοντε κοκιννα και αδυναμα και δεν μπορω να καταλαβω γιατι και γεμιζουν απο αυτην την αλγη και οι lacustris το ιδιο!το κερατοφυλο αναπτυσεται ραγδαια οι κρυπτοκορινες πολλαπλασιαζονται σαν τρελες αλλα ξεκινανε και αυτες τωρα και γεμιζουν απο αυτην την αλγη!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Eγω στις εικονες που εβαλες βλεπω τα φυτα οτι δεν ειναι σε καλη κατασταση. Το θεμα ειναι να επικεντρωθεις στα φυτα και οχι στην αλγη μιας και σε ενα ενυδρειο με υγιη φυτα δεν υπαρχει θεμα αλγης.

Πρωτα πρωτα εχεις πολυ φως.

Δευτερον ανεβασε σταδιακα το co2 μεχρι να δεις οτι τα ψαρια ζοριζονται. Τοτε χαμηλωνεις.

Tριτον δε κανεις σωστη λιπανση. Απο τη στιγμη που δινεις τοσο φως αλλα και co2 πρεπει να κανεις πληρη λιπανση με εβδομαδιαιο προγραμμα micro και macro.

Τεταρτον το co2 και τα λιπασματα χρειαζονται και ικανη ροη που θα τα μεταφερει στο ενυδρειο. Χρησιμοποποιεις spraybar?

Παραδειγμα σωστης διαταξης ειναι αυτη


Βαλε μας μια εικονα γενικη του ενυδρειου εαν μπορεις.
απο φωτισμο ειμαι στα 140 w!χοντρικα περιπου 0,6 στο λιτρο δεν το λες και πολυ! εικονα θα βαλω το μεσσημερι!απο λιπανση αποοτι καταλαβα μου λειπει το nitrogen το οποιο εχω παραγκειλει και ο σιδηρος,αλλα τα φυτα μου ειναι ολα ευκολα!!!!το co2 το εχω στις δυο φυσαλιδες το δευτερολεπτο και το drop checker ειναι παντα πρασινο προς το κιτρινο και παντα σαν σημερα σαββατο κιτρινιζει και κανω την αλλαγη καθε κυριακη οπως αυριο!spray bar χρησιμοποιω αλλα δεν το εχω στην πλατη οπως στην φωτο το εχω στο πλαι!!το φιλτρο πιστευω να εχει αρκετη ροη(eheim 2075)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrisfz1 : 31-01-15 στις 09:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01847 seconds with 11 queries