Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #23  
Παλιά 29-01-15, 11:17
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλημέρα έχω 2 ερωτήσεις...

1. Υπάρχει κάποιο καλό ελληνικό φόρουμ για σκύλους (για απορίες κτλ)
Απ. εγω δεν ξερω κατι για σκυλίσιο φόρουμ αλλα αν το βάλεις στο google σίγουρα θα βρεις. βέβαια όλοι εδώ έχουμε διαφορα κατοικίδια (πέραν των ψαριών) αρα θα λάβεις κ απο εδώ σίγουρα κάποια απάντηση!

2. Τώρα που είναι η σκυλίτσα σπίτι όταν πάμε να σφουγγαρισουμε το σπίτι, βγαίνει μια μπόχα και μια άσχημη χαρακτηρίστικη μυρωδιά που διαρκεί περίπου κανένα μισάωρο..
Πώς το αντιμετωπίζω αυτό??


Απ. αυτό λέγεται κοινώς "Σκυλίλα" βέβαια σαν κουτάβι είναι πιο έντονη αλλα σαν μεγαλώνει γίνεται πιο λίγο ως καθολου! Ο σκύλος δεν ιδρώνει όπως ο άνθρωπος κ για προστασια (αναλογα με την ράτσα) εκκρίνουν διάφορα.

λχ τα λαμπραντόρ κ σκυλιά κυνηγιού , ποταμιου κτλ εκκρινουν κ μια ουσια για προστασια του δερματος , του τριχωματος , απο νερο κρυο κλπ
σκυλια ιχνηλάτες που χώνονται κάτω απο χώματα κοκ εκκρινουν παλι αλλη ουσια για ανθεκτικότητα σε αυτα κ μην κανουν δερματικα!

για αυτο κ πρεπει τα ζωντανα κανονικα να πλένονται με ειδικευμενα σαμπουαν. Στο εξωτερικο εχουν αλλα σαμπουαν για είδη σκύλων γιατι απλα δεν εχουν ολα την ιδια επιδερμιδα με αποτελεσμα να δημιουργουν ξηροδερμιες (σαν πιτυρίδα) μέχρι κ αλλεργίες
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01394 seconds with 11 queries