Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 26-01-15, 20:23
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 897
Προεπιλογή

Μιας κι εγώ θέλω να φτιάξω ένα φωτιστικό με λεντ, μερικές απορίες έχω...
1. 'Εστω οτι έχουμε λεντ 10w, 1A, 10v.. Αν βάλουμε έστω ένα "super" τροφοδοτικό π.χ. 10v, 100A, 1000w, το λεντ δεν θα είναι ευχαριστημένο με τα 10v του τροφοδοτικού και θα τραβήξει μόνο του τα 1Α που χρειάζεται, όπως όλες οι συσκευές?? Μπορεί να τραβήξει περισσότερα και να καεί???
2. Έχοντας ένα driver σταθερού ρεύματος 1Α και μεταβλητής τιμής τάσης π.χ. 5-32V, και την ρυθμίσουμε στα 10v θα είμαστε οκ? Αν την βάλουμε στα 9v ή 9,5v δεν επεκτείνουμε την ζωή του λεντ και μειώνουμε την θερμότητα τρέχοντάς το στα 9 ή 9,5w?
3. Το θέμα της απόδοσης... Αν έχουμε ένα driver μεταβλητής τάσης π.χ. 5-32v και σταθερού ρεύματος... και το τροφοδοτούμε με ένα τροφοδοτικό που μας δίνει 24ν και εμείς θέλουμε από τον driver 10v για το λεντ μας.. Έχουμε μια α απόδοση.. Αν το τροφοδοτικό μας δίνει 12ν (2ν πάνω από την επιθυμητή τιμή των 10ν) θα έχουμε καλύτερη απόδοση?? Στο πρώτο τροφοδοτικό π.χ. έχουμε μια χασούρα σε αντίσταση του driver στα 24-10=14ν , ενώ στην δεύτερη περίπτωση μικρότερη στα 12-10=2ν πάνω στην αντίσταση?
4. Προκειμένου να μειώσουμε τα watt στα οποία παίζουν τα λεντ, για άυξηση της ζωής τους και μικρότερη παραγωγή θερμότητας, είναι καλύτερα να μειώνουμε την τάση στην οποία τρέχουν, το ρεύμα, ή και τα 2 από λίγο?
Στο παραπάνω λεντ π.χ. να το τρέξουμε στα 1Α,9ν , 0.9Α,10ν ή 0.95Α, 9.5ν , όπου όλα είναι περίπου 9w απο 10w?
5. Στις λεντοταινίες προτείνουν τροφοδοτικά των 12v και με ισχύ έστω λίγο παραπάνω από την συνολική ισχύ των λεντ..
Σε μια λεντοταινία 72w/5m που τρέχει στα 12v χρησιμοποιώ μόνο τα 3m, άρα 43w!! Αφού τρέχει στα 12v, το ρεύμα που χρειάζεται έιναι 3.6Α.. Το πιο κοντινό τροφοδοτικό που βρίσκω είναι 5Α,12ν,60w... θα τρέξει, ή θα πρέπει να χαραμίσω τα επιπλέον 1.4Α σε αντίσταση συνδεμένη παράλληλα? Αν θέλω να τρέξω την λεντοταινία στα 11.5ν, μπορώ με κάποιον τρόπο να το κάνω? Εκτός τροφοδοτικού και Current&Voltage regulator? Να συνδέσω μία αντίσταση σε σειρά?
Ελπίζω να μην κούρασα, ευχαριστώ!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01561 seconds with 10 queries