Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 11-01-15, 21:30
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiddo Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να ξεκινήσουμε και αυτή την σημαντική κουβέντα. Θα τα γράψω όπως τα έχω στο μυαλό μου με όση μελέτη έχω κάνει

1. Θα βράσω τα μοπανι σε κατσαρόλα αύριο κάμια ώρα, να ξεράσουν ζουμιά (τανινές κλπ όπως διαβάζω δεξιά αριστερά) και θα τα βάλω σε ένα κουβά και θα αλλάζω το νερό μέχρι να έρθει η ώρα του στησίματος.

2. Θα προμηθευτώ την Τετάρτη το πρωί τα φυτά. Πάρτα πριν τις εκλογές! Μετά μπορει να τα βοσκάμε

3. Θα ξεπλύνω το χαλίκι σε κουβά με το χέρι, να βγάλει σκόνες κλπ.

4. Ξεκινάω γεμίζω το χαλικί, αν αποφασίσω να βάλω υπόστρωμα για φυτά θα το βάλω κάτω από το χαλίκι. Θα δημιουργήσω μια διαφορά ύψους (πίσω προς τα δεξιά πιο πολύ ύψος).

5. Τοποθετώ φίλτρο στην αριστερή γωνία. Είναι η κακή πλευρά του ενυδρείου, όπως θα μπει, η λιγότερο προσβάσιμη.

6.. Θα τοποθετήσω πέτρες, ξύλα, όπως μου κάθετε στο μάτι. Θα τυλίξω με κλωστή Java Fern και Anubia στα ξύλα. Τα συγκεκριμένα φυτά μπαίνουν και στο βυθό σωστά? Αν εννοείς "να φυτεύονται" η απαντηση ειναι οχι Το Hygrophila polysperma μπαίνει στο βυθό σίγουρα... θέλει υποχρεωτικά υπόστρωμα ειδικό? Java Moss να τυλίξω μήπως στα ξυλαράκια, κάπου το είδα και φαινόταν ωραίο...? Συνηθως ετσι μπαινει η moss. Δεμένη σε κάποιο ξύλο ή κάποια πέτρα

7. Γεμίζω νερό. Νερό βρύσης χύμα για αρχή με αντιχλώριο (ή προετοιμασία σε κουβά με αντιχλώριο?). Ξεκίνημα φίλτρου και θερμοστάτη (ίσως λιγο τσιμπημένη θερμοκρασία μέχρι να μπούνε ψάρια, διάβασα βοηθάει τα βακτήρια) και ρίχνω αντιχλώριο. Δες πιο κάτω για "μπολι"

8. Το μείγμα βακτηρίων το πετάω από την πρώτη μέρα? Ναι, όχι? Αν ναί, κάθε πότε για αρχή? Αν όχι, πότε το πρωτοβάζω? Σκέφτηκες να βάλεις αγγελία για μπόλι? Εννοω να σου δώσει κάποιος συγχομπίστας στρωμένο βιολογικο υλικό από το δικό του φίλτρο

Τα λέω καλά? Παρακαλώ διορθώστε με και απαντήστε μου 2-3 σημεία που έχω αμφιβολίες και φαίνεται

Θα χρειαστείς υγρά τεστ, κατά προτίμηση της ΑΡΙ για Νιτρώδη, Νιτρικά και Αμμωνία



Πετσέτα φίλε για να μην κάνω καμιά ζημιά στο τζάμι και να δώσω και άισθηση υποστρώματος


Κάποιες ακόμα ερωτήσεις:

-Κεραμικά ωραία μικρά που φτιάχνει φίλος, μπορώ να βάλω μέσα? Στα ψάρια τι θα προσφέρουν?

-Το φίλτρο μπορώ να το κρύψω κάπως με φυτά? Λίγο - Πολύ? Πολύ, με κάποια ψηλά φυτά τύπου Βαλισνέρια

-Εν τέλη να μην δοκιμάσω σε βάθος χρόνου να έχω guppy με τα Celestichthys margaritatus? Τα γκαπακια γεννάνε σαν παλαβα. Αν βάλεις μονο αρσενικά ίσως τα στρεσάρεις και δεν ξερω τι θα τραβήξουν τα καημένα τα cpds! Γιατί δεν βάζεις ένα ωραίο κοπαδάκι από τα cpds

-Πόσες ώρες να έχω τιο φωτισμό και ποιο ωράριο προτείνετε? 8 - 9 ώρες συνεχόμενο φωτισμό, τον οποίο θα ελεγχει ενας χρονοδιακόπτης

Ευχαριστώ πολύ!
Μελλοντικά δες και την αγορά ενός controller για θέρμανση και ψύξη
Μια χαρά μελετημένος ξεκίνησες
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02685 seconds with 10 queries