Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 18-12-14, 01:25
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ενδιαφερον το θεμα.
δεν εχω κανει καμια στατιστικη αναλυση()
αλλα θα πω τις παρατηρησεις μου,βασισμενος σε αυτα που ειδα φετος στη λιμνη,αλλα και σε τρια εσωτερικα φιλτρα σχετικα μικρης χωρητικοτητας αφου βρισκοντουσαν σε μικρα ενυδρεια.
(αν χρειαστουνε μοντελα και μαρκες θα το ψαξω λιγο και θα τα γραψω)

υποψιν οτι πλην της λιμνης και του ενος ενυδρειου(στο οποιο ειχα και τη γεννα-με οτι σημαινει αυτο για το φορτιο σε ρυπους) τα αλλα δυο ενυδρεια ειχανε χαμηλη ιχθυοφορτιση, απο 1 εως 3 ψαρια max.
και φυσικα οταν υπηρχε γεννα,το ταισμα ητανε πολυ συχνοτερο.τα μικρα στο ενυδρειο εφτασα να τα ταιζω και 8 φορες τη μερα.





αυτα λοιπον που παρατηρησα,ητανε:
  1. δεν ειχα προβλημα σε κανενα απτα 4 "ενυδρεια" μου με νιτρικα,παρα το οτι επεφτε σε ολα τρελλο φαι.και μιλαω για 4 φορες τη μερα τουλαχιστον.οι αλλαγες σε ολα πλην της λιμνης εβδομαδιαιες.
  2. αυτο το αποτελεσμα το ειδα με μικροτερη ποσοτητα ελαφροπετρας αποτι στα ιδια φιλτρα ενα χρονο νωριτερα με substrat.και ως γνωστον,λογο σχηματος και μονο, τα ιδια φιλτρα χωρανε περισσοτερο σαμπστρατ αποτι ελαφροπετρα που εχει ακανονιστο σχημα.
  3. για να κολλησει με το νο.1, στη λιμνη δεν εγινε αλλαγη παρα μονο δυο φορες στους 5 μηνες που λειτουργησε με ψαρια.οτι αλλο νερο επεσε ητανε βροχινο η ητανε απλη αναπληρωση της εξατμισης.υποψιν οτι στη λιμνη δεν επεφτε παρα πολυ ταισμα ολο τον καιρο(εκτος απτις περιοδους γεννας) αλλα υπηρχανε αλλες εστιες ρυπων που δεν υπαρχουν σε κανονικα ενυδρεια.(εντομα,νεκρα φυλλα,κλπ)παρολαυτα,νιτρικα δεν μετρησα ποτε πανω απο 10 και η ποσοτητα ελαφροπετρας ητανε περιπου 3 κιλα.ισως και λιγο λιγοτερο.δεκτο πως βοηθησαν και τα φυτα.
  4. το στρωσιμο στα φιλτρα των ενυδρειων,εγινε μπολιαζοντας με υλικο απτη λιμνη.παρα το οτι εκεινη την περιοδο η λιμνη δεν ηταν φορτωμενη με ψαρια και ταισμα(δεν υπηρχε γεννα δηλαδη)δεν υπηρξε προβλημα αμμωνιας στα ενυδρεια,παρα το γεγονος πως οταν τα εβαλα δεν εδωσα πολυ περιθωριο για σταδιακη αυξηση του ταισματος.επειδη τα ψαρια ηταν αγρια και χρειαζοντουσαν ταισμα με κατεψυγμενα σκουληκια δεν ειχα και πολλα περιθωρια.φυσικα ειχα το νου μου με μετρησεις ωστε να επεμβω,αλλα δεν χρειαστηκε.
αυτα τα λιγα μου ερχονται στο μυαλο τωρα.αν θυμηθω κατι αλλο θα το γραψω
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01587 seconds with 11 queries