Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 28-11-14, 17:57
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Πρέπει να μετρήσεις και GH ,
σόδα γιατί ρίχνεις ; Τα ψάρια σου είναι για μαλακό και όξινο νερό, ότι καλό προσπαθείς να κάνεις με την Α/Ο το χαλάς με τη σόδα.
Φίλε μου τα ψάρια σου θέλουν μαλακό και όξινο νερό, για αυτό η σόδα είναι απαγορευτική. Πρέπει να κάνεις μετρήσεις γιατί ίσως να χρειάζεται να βάζεις και νερό πριν από το στάδιο του εμπλουτισμού με ιχνοστοιχεία, θεωρώ πως για να δούμε ακριβώς τις παράμετρες του νερού που χρησιμοποιείς θα πρέπει να κάνεις μετρήσεις και στο νερό από την Α/Ο.
Να έχεις υπόψη σου πως τα σκαλάρια θέλουν ύψος ενυδρείου από 55 πόντους και πάνω και καλό θα είναι κοπάδι πάνω από 8 άτομα , αλλιώς θα έχεις πολλούς τσαμπουκάδες (που θα τους έχεις στις γέννες) .
Και όπως σε ρώτησε ο Σπύρος , πιο Polypterus έχεις ; γιατί όπως διάβασα λίγο είδα πως είναι ψάρι που φτάνει τα 50 εκατοστά μήκος και θέλει πάνω από 540 λίτρα ενυδρείο.
http://www.seriouslyfish.com/species...lus-senegalus/
Πριν αποφασίσεις να βάλεις κάποιο είδος ψαριού στο ενυδρείο σου καλό είναι νια διαβάζεις πως είναι μορφολογικά το ψάρι , τι παράμετρες νερού θέλει, πως συμπεριφέρεται με άλλα ψάρια και ποιες είναι οι διαστάσεις του και οι διαστάσεις του ενυδρείου που είναι ιδανικές για αυτό. Πρέπει να προσέξεις την ιχθυοσύνθεση σου
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης186 Εμφάνιση μηνυμάτων
polypterus senegalus ειναι και στις φωτο μου
Ωχ

Maximum Standard Length
20″ (50cm)
Aquarium Size
60″ x 24″ x 24″ (150x60x60cm) – 540 litres.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 28-11-14 στις 17:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01623 seconds with 10 queries