Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 28-11-14, 11:09
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή

καλημερα παιδια... εχω ταρατσας επιφανεια περιπου 200τμ επιπλεων αλλα 65τμ

η αποθήκη είναι με "σαντουιτς πανελ" μεταλλική επιφάνεια κ η ταρατσα ειναι μονομένη με μη τοξικα υλικα...

επειδη το σπιτι ηταν παλιο κατάργησα τις παλιές υδρορροές επειδή περνάγανε μερικές μέσα απο κολώνες κ αφού τις σφράγισα έκανα νέες εξωτερικές με μια συγκέντρωση σε μια κεντρική. το ίδιο σχέδιο σε σπιτι κ αποθήκη
(η αποθήκη έχει κ ενα στέγαστρο που είναι αλλα 6τμ

σε γενική προσπάθεια εχω κατα καιρους συλλέξει δοχεία 1.5τ

απο την αρχη της βροχής όλο το νερό μαζεύετε στο παλιό λάκο του σπιτιού όπου έχει καταργηθεί εδώ κ χρόνια κ είναι καθαρός

έπειτα αλλάζει η ροή του νερού κ πάνε στα δοχεία

Πριν τα δοχεία έχω φτιάξει με πλαστικό βαρέλι φίλτρο όπου έχει

α) τυπου ελαιόπανο για τυχόν χοντρά σωματίδια που μπορεί να έρθουν αργότερα
β) το γνωστό μας άσπρο υαλοβάμβακα για παρακράτηση μικρότερης βρώμας , λασπουριάς κλπ..

αυτό οδηγείτε σε ενα μικρότερο βαρελάκι 10 λτ με εισαγωγή επάνω στο πλάι κ εξαγωγή κάτω στο πλάι απέναντι πλευρά κ έχει μέσα ενεργό άνθρακα , μετά απο εκείνο πάει σε άλλο βαρελάκι 5λτ όπου έχει ζεόλιθος κ στην έξοδο του πάλι έχω άσπρο υαλοβάμβακα για αν τύχει κ φύγει κάτι απο άνθρακα κ ζεόλιθο. Τα δοχεία τα είχα καλυμμένα με αφρολέξ αλλά φέτος θα σκάψω τον κήπο κ θα τα βάλω φυτευτά. Ευχομαι φετος να τα καταφέρω να το κάνω κ θα βάλω σχετικές φωτό.

πάντως το βρόχινο νερό στην αρχή κατεβάζει μπόλικη βρώμα είτε απο ατμόσφαιρα τοπική ή αν κουβαλάει απο αλλού κ τα ρίξει εδψ καθώς κ ταράτσες υδρορροές κλπ για αυτό κ το φυλάω στο παλιό λάκο κ το έχω για ποτίσματα κτλ...

Υ.Γ.

μέσα στα δοχεία τα μεγάλα έβαζα πάντα κυκλοφορητές 12βολτα κ είχα επάνω στην αποθήκη φωτοβολταικά για αυτονομία...
το νερό γενικά πάντα ήταν σε σταθερά επίπεδα κ δεν αντιμετώπισα ποτέ προβληματα με χημείες , βακτήρια στασιμου κτλ κτλ

ασε που ειναι προβλημα στην Κύπρο το θέμα του νερού!!!

Προσέχουμε για να έχουμε!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01504 seconds with 11 queries