Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 18-11-14, 23:28
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Φίλε μου, για αρχή βγάλε το καραβάκι και ότι άλλο τεχνητό διακοσμητικό έχεις, μπορεί να βγάζουν στο νερό συστατικά που να κάνουν ζημιά στα ψάρια, να προτιμάς φυσικά διακοσμητικά, όπως πέτρες , ξύλα και αληθινά φυτά, επίσης οι πέτρες να μην είναι ασβεστολιθικές γιατί θα σου σκληραίνουν το νερό και θα σου ανεβάζουν το PH, πριν βάλεις πέτρα να την δοκιμάζεις με άκουα-φόρτε και αν αφρίζει να μη τη βάζεις. Κάνε μια καλή αλλαγή νερού , όχι ότι φαίνεται πως υπάρχει πρόβλημα, αλλά να ανανεωθεί το νερό. Με κάποιο τρόπο προσπάθησε να μειώσεις το φωτισμό , όπως βάζοντας ένα μικρό κομμάτι αλουμινόχαρτο για να κόβεις την ένταση του φωτός. Αυτά για να δεις πως θα αντιδράσει το ψαράκι σου. Θα σου πρότεινα να κάνεις αλλαγή 30 λίτρα την εβδομάδα, όχι ότι έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα με τα 20 λίτρα, αλλά επειδή τα χρυσόψαρα είναι ρυπαρά ψάρια εγώ θα έκανα μεγαλύτερη αλλαγή (τι 20 ,τι 30, σιγά τη διαφορά).
Την επόμενη φορά που θα τα ταΐσεις , βούτηξε το φαί πρώτα σε σκορδόζουμο, που και που χρειάζεται, θα του ανοίξει και την όρεξη. Τρώει κανονικά ή έχεις παρατηρήσει κάτι παράξενο ; Όταν έχεις τα φώτα αναμμένα και ρίξεις φαί βγαίνει για να το φάει ή μένει στη σκιά ; Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο, ας περιμένουμε και κανέναν άλλον να μας προτείνει και κάτι άλλο.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01487 seconds with 11 queries