Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #84  
Παλιά 11-11-14, 03:13
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimbit22 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, καλά κατάλαβες είναι μια συσκευή που αποτελείται από ένα υπολογιστή τσέπης (raspberry pi http://www.digitallife.gr/raspberry-pi-b-review-28738) μια πλακέτα και από ένα πρόγραμμα που τα σχεδιάζει ο abrous και μια ιστοσελίδα για να παρακολουθείς το ενυδρείο απο κιν, tablet, pc, mac(στο τοπικό δίκτυο wifi του σπιτιού σου εύκολα και με δουλειά στο internet όπου και να είσαι) που σχεδιάζω εγώ.

Στο ποστ #33 μπορείς να δεις μια γραφική αναπαράσταση της συσκευής, το λευκό κομμάτι είναι ο υπολογιστής τσέπης.

Στο ποστ #34 μπορείς να δεις τι κάνουν τα βύσματα και οι συνδέσεις της συσκευής

Στο ποστ #1 μπορείς να δεις αναλυτικά τι λειτουργίες θα έχει και τι θα διαβάζει-ελέγχει(εκτός από το TDS)

Καλό θα ήταν να βρούμε έναν ηλεκτρονικό να κατασκευάσει τις πλακέτες για όσους δεν μπορούν μόνοι τους. Για να βγει ποίο φθηνά. Όποιος έχει κάποιον γνωστό, αν μπορεί, να τον ρωτήσει εάν θέλει να αναλάβει κάτι τέτοιο..

Εάν υποθέσουμε ότι όλα καλά και έχεις την συσκευή έτοιμη στα χέρια σου θα πρέπει απλά να ξέρεις αγγλικά(ή να φωνάξεις ένα φίλο που να ξέρει 2-3 ώρες) για να περάσεις τα προγράμματα στον υπολογιστή τσέπης (raspberry pi). Όλα τα προγράμματα πού θα χρειαστούν έχουν αναλυτικούς οδηγούς εγκατάστασης στα αγγλικά και τα 2 που φτιάχνει ο abrous και εγώ θα τα γράψουμε λογικά στα ελληνικά.
1. Εγώ μόνο το PC χρησιμοποιώ... με κινητό στο διαδίκτυο ΔΕΝ μπαίνω... αλλά σίγουρα ΑΝ κάποιος λείπει από το σπίτι του πχ. διακοπές και μπορεί να κάνει ελέγχους, θα είναι πολύ μεγάλη βοήθεια (ΔΕΝ ξέρω ΜΗΠΩΣ κάνω λάθος... και ΔΕΝ έχω καταλάβει καλά... τον τρόπο λειτουργίας).
Για το κάθε ενυδρείο... φαντάζομαι θα χρειάζεται και διαφορετική συσκευή;
Τα στοιχεία... θα μπορούν να αποθηκεύονται... κάτι σαν ημερολόγιο;
2. Και μόνο που το διάβασα... "έπηξα". ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
3. Στα Ελληνικά... θα είναι καλό... ΑΝ τα καταλαβαίνεις κι όλας... αυτά που διαβάζεις!!!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01788 seconds with 10 queries