Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 25-10-14, 12:33
gkri Ο χρήστης gkri δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-02-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stav Εμφάνιση μηνυμάτων
Ριζες ειναι που εχουν επανω τους βρωμια.
Ναι ξέρω την ανατομία της leucocephala. Για την άλγη πάνω στη σπηλιά από πίσω λέω.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
και βρωμια και αλγη. πιο συγκεκριμενα πανω στα φυτα σου εχεις λιγη αλγη και πανω της εχει κολησει βρωμια.
απο οσο μπορω να διακρινω τα φυτακια σου θελουν λιγο φωτισμο πααραπανω, ειδικα η λουντβιγκια υποφερει (στις φωτο νομιζω οτι τα φυλλα της μαραινονται).

γραψε λεπτομερειες για το ενυδρειο σου για να βρεθει η λυση.
Ευχαριστώ.
Όσον αφορά τη βρωμιά, η λύση είναι φαντάζομαι το εξωτερικό φίλτρο που θα πάρω αυτές τις μέρες.

Στο ενυδρείο έχω hygrophila polysperma, anubia nana, corumbosa siamensis, ludwigia mullerti, hydrocotyle leucocephala κι ένα ακόμα που δεν ξέρω όνομα, σε μικρή ποσότητα.
Από ψάρια 6 cory panda, 3 αρλεκίνοι, 1 glowlight tetra και 4-5 red cherry, και για να μην αρχίσετε να λέτε για την ψαροσύνθεση, να σας προλάβω:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gkri Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω ήδη 6 cory panda, 3 αρλεκίνους [οι υπόλοιποι έφυγαν με βουτιά θανάτου], 1 glowlight tetra που πρόκειται να δοθεί όταν καταφέρω να το πιάσω, και μερικές red cherry [λίγες ακόμα].

Σκοπός μου είναι να αυξήσω την ομάδα των αρλεκίνων και να έχω μόνο 2 κοπάδια και τις γαρίδες με το καλό. Ή να βάλω neon tetra αντί για αρλεκίνους, πιθανόν χωρίς τις γαρίδες γιατί τις τρώνε.
Φίλτρο μέχρι στιγμής mini biobox 2 τιγκαρισμένο, με υλικά από κάτω προς τα πάνω: σφουγγάρι μπλε, μακαρόνι [κεραμικό, όχι βιολογικό], τύρφη.

Μικτά 60 λίτρα, 22°C, φωτισμός ακανόνιστος, πάντα περίπου 8-9 ώρες [μόλις πήρα χρονοδιακόπτη όμως, ρυθμισμένο για 9 ώρες] 15W [καμιά άλλη πληροφορία στην λάμπα], λίπανση όχι, CO2 όχι.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01492 seconds with 10 queries