Θέμα: Υποστρωμα
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #70  
Παλιά 15-10-14, 21:47
Το avatar του χρήστη stanlee
stanlee Ο χρήστης stanlee δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2013
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή ....

Καλησπέρα φίλε μου...
Τα πάντα μπορείς να χρησιμοποιήσεις από λεπτόκοκκο χαλαζία μέχρι χοντρό χαλικάκι αλλά και παθητικά υποστρώματα όπως προαναφέρθηκαν παραπάνω.....eco complete,seachem flourite κτλ....

Για να μη τα μπερδεύεις το θέμα είναι εσύ τι αποσκοπείς και τι θέλεις να κάνεις στο ενυδρείο σου με τα φυτά?!?!

Προσωπική μου γνώμη είναι πως ένα φυτεμένο ενυδρείο χρειάζεται επένδυση σε ένα καλού τύπου παθητικό υπόστρωμα ας είναι και low tec μιας και είναι κάτι που το βάζεις μια φορά και μετά δεν αλλάζει παρα μόνο αν ξεστίσεις όλο το ενυδρείο(φωτισμός-co2,μπορείς να αλλάξεις χωρίς να χαλάσεις το ενυδρείο).....καλή και η άμμος με ταμπλέτες αλλά πίστεψέ με πάντα κάτι θα λείπει απ τα φυτά σου και αυτό δεν έχει να κάνει με την ανάπτυξη αλλά κ με το χρώμα των φύλλων και με το σχήμα των φύλλων ακόμα και με τα ριζίδια που σε πολλά ενυδρεία με άμμο βγαίνουν στη στήλη του νερού για να βρουν θρεπτικά....
Τώρα έχω δει ενυδρεία με άμμο μόνο χωρίς ίχνος υποστρώματος να είναι ζούγκλα αλλά είχανε άφθονο co2 και καλό φωτισμό σε συνδυασμό με ταμπλέτες βυθού που μακροπρόθεσμα είναι πιο ακριβές..........

Δικό σου ενυδρείο δικιά σου η επιλογή απλά η συμβουλή μου είναι να πάρεις ένα παθητικού τύπου υπόστρωμα και να το βάλεις μόνο εκεί που θα φυτέψεις...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,22899 seconds with 10 queries