Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 10-10-05, 14:27
torm Ο χρήστης torm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2004
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Takis
Αρα δεν ειναι αχρηστο, και σε περιπτωσεις ειναι φαρμακο.
Σε περιπτώσεις ίσως. Σε κάθε περίπτωση όπως προτείνεται συχνά πυκνά εδώ όχι.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Takis
Καλό θα ήταν αν σε ενδιαφέρει ο διάλογος να μένεις σε αυτά που λέμε.
Αυτό τώρα που κολλάει; Όλα όσα είπα πιο πάνω και όλα όσα λέω εδώ είναι άσχετα με το θέμα; Ή μήπως αρνήθηκα το διάλογο με οποιονδήποτε;
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Takis
Είδες πουθενά να λέω εγώ ότι σε ένα μικρό ενυδρείο τα ψάρια είναι μια χαρά;
Απο τα δικά σου λεγόμενα ο "κάθε άσχετος" καταλαβαίνει πως δεν υπάρχει πρόβλημα αρκεί να είναι στρωμένο το ενυδρείο. (
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Takis
Δεν έχεις δει σε μαγαζιά 50λιτρα ενυδρεία με 60 ψάρια μέσα; Αλλά είναι ενυδρεία στρωμένα χρόνια και δεν καταλαβαίνουν από φορτίο.
)
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Takis
Και ο πιο άσχετος καταλαβαίνει ότι σε λίγα λίτρα πολλά ψάρια για πολύ καιρό δεν πρέπει να μένουν.
Εγώ βλέπω ότι το πρώτο post έγινε 29/7. Αν είναι απο τότε τα ψάρια σε αυτό το χώρο μάλλον είναι πολύς ο καιρός. Επίσης ο πιο άσχετος δεν το καταλαβαίνει αν δε το πούμε εμείς 'οι πιο σχετικοι'. Τα post αυτά διαβάζονται ίσως και απο παιδιά που τώρα ξεκινούν και καλό είναι κάποια πράγματα να αναφέρονται ξεκάθαρα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Takis
Απλά η άποψη ότι τα προβλήματα των συγκεκριμένων ψαριών ξεκινούν από τα λίγα λίτρα είναι λάθος. Αυτό ήθελα να πω και να τονίσω ότι αν αυτό ήταν σωστό, στα καλά μαγαζιά, μετά από λίγες μέρες δεν θα έπρεπε να μένει ψάρι ζωντανό λόγω υπερφόρτωσης των ενυδρείων.
Απο την εμπειρία μου τα περισσότερα προβλήματα με ασθένειες ξεκινούν α) απο κακή ποιότητα νερού β) αυξημένο στρες των ψαριών.
Αν αποκλείσουμε το α, καθότι οι μετρήσεις της Κωνσταντίνας είναι όπως είπε καλές, τότε κατα τη δική μου άποψη το β είναι ένας σοβαρός λόγος δημιουργίας ασθενειών που θα έπρεπε να τον λάβει υπόψη της.
Κατά τη δική μου άποψη επαναλαμβάνω 4 γκαπάκια σε 10 λίτρα είναι πραγματικά πολύ λίγα.
Εγώ ανέφερα αυτό τον παράγοντα γιατί έχω δεί ότι παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στην υγεία των συγκεκριμένων ψαριών. Ειδικά όταν μιλάμε για θηλυκά γκαπάκια που δέχονται επιπλέον στρες απο τους αρσενικούς.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01725 seconds with 10 queries