Θέμα: CO 2 στα 100
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 08-10-14, 07:41
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Για μεταχειρισμένη μπουκάλα με τα μανόμετρα πάνω από 80€ είναι πολλά. Αν την πάρεις να ελέγξεις την ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα, αυτή είναι που παρουσιάζει πρόβλημα συνήθως. Επίσης θα κοιτάξεις και το σύνδεσμο του ρυθμιστή. Σπείρωμα χαλασμένο και πρόσωπο χτυπημένο ίσων διαρροή που δεν μαζεύεται. Για τον ph κοντρόλερ το θεωρώ πεταμένα λεφτά, ιδικά αν επεξεργάζεσαι και το νερό σου πριν με κάποιο τρόπο, πχ τύρφη, μόνο μπελά θα σου προκαλέσει.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από planetgeo7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά μην τον αγχώνεται. Να την πάρεις με κλειστά μάτια .
Η μπουκάλα που έχω την πήρα από ένα φίλο με πυροσβεστικά την πέρασε από έλεγχο πίεσης έβαλε ταμπέλα την γέμισε την 2 kg με ακρίβεια ζυγού 5730.
Το μυστικό της φιάλης είναι να μην έχει αδειάσει απότομα πολλές φορές. Γιατί ;;;
Αν αναγομώνετε σε φυσιολογικούς κύκλους μπορούν να κρατήσουν και 10 χρόνια.
Όταν λες φυσιολογικού κύκλους τι εννοείς;

Τα μανόμετρα είναι από co2 art .
Όταν εγκαταστήσεις μετά από μερικές μέρες θα αρχίσεις το μεγάλο ταξίδι τον φυτεμένων ενυδρείων…θα γουστάρεις τρελά…

Τα έχεις μπερδέψει λιγάκι. Η μπουκάλες πιέσεως είτε οξυγόνου, είτε διοξειδίου, είτε αργκον, είτε οτιδήποτε άλλο, υπάγονται σε διεθνή κανονισμό. Ανά την χρονιά κατασκευής της μπουκάλας υποχρεώνεται να περνά από υδραυλική δοκιμή. Δεν υπάρχει κανένας χρονικός περιορισμός (εκτός κάποιων εξαιρέσεων που δεν μας απασχολούν). Αυτό σημαίνει πρακτικά ότι μια μπουκάλα μπορεί να την έχουμε για πάρα πολλά χρόνια. Εγώ έχω μία κατασκευής του 1998 και την γεμίζω κανονικά.
__________________
Σταματης



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bouboulas : 08-10-14 στις 07:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01512 seconds with 10 queries