Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 04-10-14, 18:42
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

και σου ξαναλεω

διαβασε στο ποστ #17 του λινκ που παραθεσες,την απαντηση της εταιριας.
εμενα με καλυπτει απολυτα.δεν εχω λογο να το αμφισβητησω και εχω εμπειρια ο ιδιος με το σκευασμα.και τοσοι αλλοι τοσα χρονια τωρα,οχι μονο εγω...

Το bettafix δεν νομιζω πως θα το βρεις πουθενα(δεν το εχω δει ποτε σε καταστημα εδω) και δεν νομιζω οτι υπαρχει και λογος.
ειναι στην ουσια το ιδιο προιον με το μελαφιξ ελαφρως διαλυμενο σε νερο για να βολευει στη δοσολογια σε μικροτερα ενυδρεια(γυαλες).
η ιδια η εταιρεια το λεει.

αυτα με καλυπτουν.τα υπολοιπα μου φαινονται χομπιστικο ραδιο αρβυλλα.


οσον αφορα τη θεραπεια που σου προτεινα σαν "αρχικη" τωρα.
να διευκρινησω,γιατι μπορει και να παρεξηγησει κανεις.

σου προτεινα να μπολιασεις το ενυδρειο για να μην υπαρχουν προβληματα αμμωνιας κλπ.
αυτο θα σου επιτρεψει να αυξησεις σταδιακα το ταισμα και μαζι με τις βιταμινες και το σκορδο,να δυναμωσεις τη φυσικη αμυνα του ψαριου.συμπληρωματικα με αυτο,
θα εβαζες μελαφιξ και πιμαφιξ ωστε να βοηθησουνε στην προστασια της βλενογονου του ψαριου αλλα και να το βοηθησουνε να παραγει τη βλεννα που καλυπτει το δερμα του ωστε να μειωθει το στρες του.
μαζι με αυτα,σου προτεινα επισης να βελτιωσεις το νερο σου με ουσιες που αποδεδειγμενα βοηθανε,οπως τα φυλλα καταπα(αλλα και η κανελα βοηθαει-το εχω δοκιμασει και βαζω παντα στα ενυδρεια μου)

με αλλα λογια σου προτεινα να βοηθησεις πρωτα το ψαρι να συνελθει μονο του χωρις χρηση φαρμακων.

αυτος ο χρονος(δυο εβδομαδες) θα δωσει στο ψαρι την ευκαιρια να δυναμωσει λιγο,
και θα βοηθησει και τη βιολογια σου να δυναμωσει αφου θα αυξηθει σταδιακα το ταισμα και δεν θα γινουνε μεγαλες συχνες αλλαγες νερου(οπως θα γινοντουσαν αν εβαζες αλατι στο ενυδρειο).
αν το κανεις μπανιο σε αλατι αλλαζει το θεμα,αλλα και αυτο περιεχει κινδυνους και δεν ειναι ετσι απλο να γινει.
κανονικα θελει προσαρμογη το ψαρι σε ξεχωριστα δοχεια,το καθε ενα με μικροτερη ποσοτητα αλατιου μεχρι την επιστροφη του στο ενυδρειο.
αλλιως,υπαρχει και εκει κινδυνος για οσμωτικο σοκ.


σου ειπα λοιπον να δωσεις περιθωριο 2 βδομαδες για να δεις βελτιωση,και αν δεν δεις,τοτε σημαινει οτι η ασθενεια δεν ειναι σε αρχικο σταδιο αλλα εχει προχωρησει,οποτε θα πρεπει να παρεις πιο δραστικα μετρα.
ενα απο αυτα ειναι το αλατι.σου ειπα οτι προσωπικα δεν προτιμω το αλατι σαν πρωτη θεραπεια γιατι περιεχει και καποιους κινδυνους.δεν ξερω ποσο ανετος αισθανεσαι εσυ με τη χρηση αλατιου και ποσο εξοικειωμενος εισαι.

προσωπικα,προτιμω να δοκιμασω πιο ηπια θεραπεια πρωτα και μετα να δοκιμασω το αλατι γιατι οπως σου ειπα,αν το παρακανεις η κανεις βιαστικες κινησεις και αποτομες αλλαγες νερου,μπορει να το στειλεις το ψαρι απο οσμωτικο σοκ.
αν δεν δεις σημαδια βελτιωσης με τιποτα απτα παραπανω,τοτε πας σε αντιβιωση,που εχει και αυτη τους κινδυνους της.


στο τελος,εσυ αποφασιζεις
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02058 seconds with 11 queries