Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 04-10-14, 14:30
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αχιλλεας Εμφάνιση μηνυμάτων
...εσυ τι υλικα εχεις στο φιλτρο?εχεις ανθρακα? μικρο εσωτερικο με σφουγγαρι+σιποραξ+ενυδρειακο βαμβακι

οκ



επισης το φιλτρο σου φαινεται να ειναι αστρωτο. Ναι, αλλα δεν μετραω καθολου νιτρωδη και αμμωνια οποτε;

οποτε τι?θα πρεπει να μετρας 0 αμμωνια,0 νιτρωδη και πανω απο 0 νιτρικα για να ειναι στρωμενο

Eβαζα στην αρχη αλλα και τωρα βακτηρια sera.

τα βακτηρια θελουνε προσοχη.ειδικα οταν εχεις ψαρι με προβλημα μεσα στο ενυδρειο.χρειαζεται τακτικες μετρησεις για να προλαβεις να επεμβεις αν ανεβει κατι(αμμωνια η νιτρωδη).
δουλευουνε τα βακτηρια, αλλα υπο προυποθεσεις.
οποτε μην επαναπαυεσαι στο οτι βαζεις βακτηρια και ολα καλα.
αν δεν θες να ρισκαρεις για το ψαρι σου,μπολιασε.
σου λεω τι θα εκανα εγω,αλλα εσυ αποφασιζεις στην τελικη.


Τα περιμενω απο ebay αλλα θα παω να παρω και δυο-τρια μεχρι τοτε.
οκ!


αγορασε μελαφιξ και πιμαφιξ(της εταιρειας api)και ακολουθα τη θεραπεια που γραφουν πανω τους.
στα λιτρα σου η δοση βγαινει περιπου 3 με 4ml και απτο ενα και απτο αλλο τη μερα.(για θεραπεια 7 ημερων) Χωρις καμια υπόνοια αμφισβήτησης από εμενα ψαχνοντας στο net υπαρχει πολυς κοσμος που λεει ότι βλαπτουν το λαβυρινθο και σε ένα βιβλιο που εχω λεει θεραπεία με αλατι και gentian violet (πρωτη φορα το ακουω)

κοιταξε,μπορει να λεει οτι θελει οποιος θελει σε διαφορα site στο ιντερνετ,αλλα εγω προσωπικα δεν το εχω ακουσει ουτε διαβασει ποτε το συγκεκριμενο προβλημα με το μελαφιξ.αντιθετα το εχω δει με τα ματια μου να δουλευει και να κανει καλο σε μονομαχους.μαλιστα μου εχει τυχει να ξεκινησει και αναπαραγωγη,αμεσως μετα την προσθηκη μελαφιξ στο ενυδρειο.πραγμα που σημαινει οτι στα ψαρια αρεσει(και σιγουρα δεν τα ενοχλει).
μαλιστα σε δικια μου προσφατη περιπτωση, δεν ενοχλησε ουτε αγριους(F0) μονομαχους-που ειναι πολυ πιο ευαισθητοι απτους κοινους splendens του εμποριου-ουτε και το γονο τους.
αντιθετα σε ολα φανηκε να αρεσει.

εκτος αυτου,τα μελαφιξ και πιμαφιξ δεν ειναι καν φαρμακα(τουλαχιστον εγω δεν τα θεωρω τετοια).προκειται για εκχυλισματα τειοδεντρου και δαφνης που ειναι φυσικα αντισηπτικα και αντιμηκυτιακα.
τωρα αν καποιος βγηκε και ειπε οτι συνεβει κατι σε ψαρι του λογω του προιοντος,δεν σημαινει απαραιτητα κατι,αφου δεν ξερουμε τιποτα για το ενυδρειο του,τι ρουτινες ειχε,ποσο ειχε ταλαιπωρηθει το ψαρι,τι ηλικια ειχε κλπ.
και σιγουρα δεν μου λεει κατι μια απλη αναφορα.βαλε το λινκ που το διαβασες αν το εχεις,να διαβασουμε κιεμεις


οσο για το αλατι,κιεγω στο ειπα οτι μπορει να χρησιμοποιηθει για θεραπεια.
μαλιστα το γραφει και το υπομνημα στο λινκ που εβαλα παραπανω.
δεν ειπα οτι δεν γινεται θεραπεια με αλατι,ειπα οτι προσωπικα δεν θα ξεκινουσα με αυτο,και εξηγησα τους λογους.

πρωτα θα ξεκιναγα με μελαφιξ-πιμαφιξ και διαφορα αλλα φυσικα "βελτιωτικα" νερου και διατροφης και αν δεν εβλεπα αποτελεσμα θα πηγαινα στο αλατι και τελευταια στην αντιβιωση.

φυσικα,απλα τη γνωμη μου λεω,
δεν εισαι υποχρεωμενος να την ακουσεις


Ευχαριστω πολυ σε καθε περιπτωση
παρακαλω
-------------------------
Εκανα αλλαγη νερου και μετα απο 1-2 ωρες εκανα μετρησεις:
PH: 8 (μάλλον η τύρφη θέλει ανανέωση)
KH: 7
GH: 8
ΝΗ3 (αμμωνια): 0
ΝΟ2(νιτρώδη): 0,03
ΝΟ3(νιτρικά): 5

- ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:
ναι
αυτες ειναι σημερινες μετρησεις?μου φαινεται παραξενο το οτι προεκυψαν νιτρικα ξαφνικα.
προσεξε με τα νιτρωδη γιατι μπορουν να το στειλουν αδιαβαστο το ψαρι γρηγορα.
εχουν αρχισει και "τσιμπανε".
αν δεν ανεβουν κιαλλο εισαι οκ,αλλα μην αυξησεις ταισματα κλπ αποτομα.
κανε τακτικες μετρησεις στο νερο και μην προκαλεσεις ανακατωσουρα στο ενυδρειο(και στο βυθο) για κανενα λογο.
(εκτος απο μπολιασμα).
αυτα δεν θα ητανε προβληματα αν εμπαινε μπολι και θα μπορουσες να ασχοληθεις με το να κανεις θεραπεια στο ψαρι...

το νερο σου οπως καταλαβες και μονος σου,πρεπει να το μαλακωσεις.
μην αλλαξεις αποτομα παραμετρους τωρα ομως γιατι θα τα κανεις χειροτερα.
πρωτα αντιμετωπισε το θεμα με τη βιολογια σου και την ασθενεια και μετα τα φτιαχνεις τα υπολοιπα σιγα σιγα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02252 seconds with 11 queries