Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #37  
Παλιά 03-10-14, 16:48
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αν δεν υπάρχει τροφή (αμμωνία) πως θα ζήσουν τα έτοιμα βακτήρια ;
Σύμφωνα με τις μετρήσεις του δεν βλέπουμε ούτε αμμωνία ούτε νιτρώδη ούτε νιτρικά, άρα ή δεν έχει υπάρχει καθόλου αμμωνία για να αρχίσει ο κύκλος αζώτου ή έχει αρχίσει και υπάρχει κατανάλωση ή απονιτροποίηση των νιτρικών (εφικτό αλλά πολύ δύσκολο).
Προσωπικά δεν εμπιστεύομαι αυτά τα "ζουμιά" του εμπορείου με τα "έτοιμα βακτήρια", όσες φορές τα χρησιμοποίησα δεν είδα κάποιο αποτέλεσμα.
Μετά από όλα αυτά εγώ θα δοκίμαζα με καθαρή αμμωνία από φαρμακείο, και αν εξαφανιζόταν και αυτή, τότε σημαίνει πως υπάρχει πλήρης κύκλος αζώτου και για κάποιο λόγο υπάρχει και απονιτροποιήση των νιτρικών (γιατί κατανάλωση με τόσα λίγα φυτά είναι πολύ δύσκολο). Θα ψαχνόμουνα όμως για την απονιτροποίηση των νιτρικών γιατί αυτό με τη σειρά του μου λέει πως υπάρχει ανάπτυξη αναερόβιας βιολογίας σε μεγάλο βαθμό. Σε μικρό βαθμό δεν είναι κακό, σε μεγάλο βαθμό όμως είναι επικίνδυνο γιατί μπορεί να αναπτυχθούν και παθογόνα αναερόβια βακτήρια ή μικρόβια που είναι τα χειρότερα, και επίσης τα αναερόβια βακτήρια παράγουν και υδρόθειο ή μεθάνιο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01385 seconds with 11 queries