Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #38  
Παλιά 27-09-14, 06:40
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα

Μέχρι τώρα έχω στα χέρια μου αυτά, μαζί με έναν 60λιτρο κύβο (38Χ38Χ43):

1. Skimmer Deltec MCE 300 (μεταχειρισμένο)
2. 5 κιλά αραγωνίτη νεκρό (ίσως χρειαστώ κι άλλο)
3. Εχω βρει από συγχομπίστα 7 κιλά ζωντανό βράχο - περιμενει
4. Φωτιστικό http://dennerle.com/en/products/nano...inus-reeflight στα 36 watt οι λάμπες
5. Ρεφρακτόμετρο
6. Υγρά τεστ API για pH, αμμωνία, νιτρώδη & νιτρικά
7. Περιμενω υγρά τεστ της salifert για KH, άνθρακα, φωσφόρο
8. Αντιφωσφόρο και άνθρακα από water waves
9. AO με μεμβράνη 50 GPD & Flush kit
10. Θερμαντήρα 75 watt
11. Βαρελι τροφίμων 30 λίτρα
12. Εξωτερικό φίλτρο eheim
13. Κολλα DD
14. Τροφές από Ocean, την formula 1 & 2
15. Jebao WP-10 4000L Wave Maker
16. Κινέζικο κυκλοφορητή για να σπαω το αλατι
17. 50watt θερμαντηρα για το βαρελι


Πως ξεκινάω ρε σεις θαλασσινοί???????????????

Ερωτήσεις extra
1. Επειδη το manual του deltec ειναι για πέταμα, ποιος μπορεί να πει 1-2 πραγματα για το σκιμερ, μπας και καταλαβω τι το κανω και πως το χρησιμοποιω
2. Ανθρακα & αντιφωσφόρο μπορώ να βαλω σε διχτάκι στο εξωτερικό φίλτρο? Τι ποσότητα & κάθε πόσο? Σφουγγάρι & υαλοβαμβακα τα κραταω?
3. Για τον φωτισμό άλλοι λενε ότι δεν θα μου φτάσει, αλλοι ότι μπορώ να βάλω μεχρι μαλακά κοραλια. Επειδη δεν σκοπευω να δωσω 150 ευρω για λαμπες, καμια ιδεα παιζει?

Αντε βάλτε ενα χεράκι, γιατί θέλω να ξεκινήσω σύντομα!!!

(Ααααααααα...ΚΛΕΟ, χίλια ευχαριστώ)
Καλημέρα

Καταρχήν ψυχραιμία!
Πάμε πρώτα για τον εξοπλισμό
1. Skimmer: Πολύ καλό μηχάνημα, μάλλον δυνατό για τα λίτρα σου (η εταιρία το δίνει για 320 λίτρα), θα θέλει προσοχή μην "στεγνώσει" το ενυδρείο. Εδώ το σαφέστατο manual http://www.theaquariumsolution.com/f...nglish%202.pdf αν δεν το έχεις με τα αγγλικά, μου λές για οδηγίες!
2. Φωτιστικό: Εγώ το βλέπω καλό, θα πήγαινα όμως σε led ίσως και απο ebay (πολλές επιλογές), αν δεν το έχεις πάρει ακόμα! Όσον αφορά την ένταση μην αγχώνεσαι, υπάρχει κανόνας 1w/l για διατήρηση sps, προσωπικά δεν υπερέβη ποτέ το 0,5w/l και δεν είχα κανένα πρόβλημα
Στα υπόλοιπα είσαι καλά

Πάμε τώρα στις ερωτήσεις
1. Για ξεκίνημα, και αφού έχεις συγκεντρώσει όλο τον εξοπλισμό, πρώτα βάζεις νερό απο ΑΟ, συμπληρώνεις αλάτι (περίπου 33gr/lt θα σου δώσουν αλατότητα 1026), το αφήνεις να διαλυθεί (θερμαντήρας και κυκλοφορία λειτουργούν)! Αφού σπάσει το αλάτι (ανάλογα με την μάρκα του αλατιού μπορεί να πάρει και 2 μέρες) και πετύχεις την σωστή τιμή αλατότητας συμπληρώνεις αραγωνίτη (που πρώτα έχεις ξεπλύνει καλά με νερό απο ΑΟ) και βράχο. Κατα την διάλυση του αλατιού και την προσθήκη αραγωνίτη το νερό ίσως γίνει "γάλα" , μην τρομάξεις , άστο να ξεθολώσει με το σκιμμαρισμα.
Θα έδινα ΜΕΓΑΛΗ προσοχή στον ζωντανό βράχο, είναι πολύ εύκολο να πάρεις βράχο γεμάτο pests (ανεπιθύμητους οργανισμούς) και να μην μπορείς να στεριώσεις ενυδρείο της προκοπής ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!
Καλό θα είναι πριν τον βάλεις μέσα να κάνεις εκτός ενυδρείου το aquascape χρησιμοποιώντας κόλλα ή άλλα υλικά, μέσα στο νερό δύσκολα τα πράγματα...

Εξτρα ερωτήσεις
1. Σου ανέφερα παραπάνω για το deltec
2. Ναι μπορείς να τα βάλεις σε διχτάκι σε εξωτερικό φίλτρο πρόσεξε όμως ο αντιφώσφορος να είναι χονδρόκοκκος γιατί αν είναι ψιλός (για ριάκτορα) την έβαψες, για ποσότητα καλύτερα να μιλήσεις με τα παιδιά της WW, κάθε εταιρία σχεδόν έχει άλλη δοσολογία! Σφουγγάρι και υαλοβάμβακα αν κρατήσεις θα πρέπει ΠΟΛΥ συχνά να τα καθαρίζεις γιατί η μούργα που θα μαζεύουν θα είναι πηγή νιτρικών για το ενυδρείο
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01993 seconds with 10 queries