Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 24-09-14, 01:59
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexteo Εμφάνιση μηνυμάτων
http://youtu.be/Wjs3mi2UBiM


Το βιντεο απο το ενυδρειο, συγγνωμη που αργησε,
Κάλιο αργά παρά ποτέ... συγχωρεμένος
τα νεα ειναι οτι σε δυο δισκους αλλαξε το χρωμα των κοπρανων τους σε καφε,
Πολύ καλό αυτό.
ο μικρος συνεχιζει την ιδια κατασταση δεν τρωει κρυβεται και σημερα παρατηρησα οτι ξυνεται στα ξυλα
Είναι ο μικρότερος σε μέγεθος ή είδα λάθος;
....Καθαρα συμπτωματα hexamita, απο οτι εχω διαβασει...θα προσπαθησω να βγαλω καθαρη φωτο και να μου πειτε γνωμες,
Έμαθες και τα συμπτώματα της xexamita... με εντυπωσιάζεις... η άποψη μου είναι... πως ΙΣΩΣ να κάνεις λάθος.
1. Πρώτον λοιπόν απ' όλα (αφήνω στην "άκρη" προς το παρόν το "στήσιμο" γενικότερα του ενυδρείου, που το θεωρώ σημαντικότατο)... ο βυθός σου ΠΡΕΠΕΙ να καθαριστεί. Αυτό όλο που υπάρχει εκεί κάτω... είναι εστία μόλυνσης (μακροπρόθεσμα) του νερού και όχι μόνο αφού μπορεί ακόμα και να επιρρεάσει τις συνθήκες του ενυδρείου.
2. Το ψάρι (ΑΝ μιλάμε για το μικρότερο) υπάρχει πιθανότητα να ΜΗΝ έχει ενσωματωθεί με τα μεγαλύτερα (τα είχες βάλει όλα μαζί; )... με αποτέλεσμα να ΜΗΝ τρέφεται.
Τόσα χρόνια γράφω για τον υποπληθυσμό... αν και έχεις 9 δίσκους ΜΗΝ σου φανεί παράξενο το ότι, η ομάδα μπορεί να ΜΗΝ είναι αρκετή, ώστε να τραβήξει και αυτόν να ανταγωνισθεί τους άλλους, οπότε... να φάει. Σε αυτό τώρα αν προσθέσεις και το μέγεθος... στο οποίο υστερεί... ΙΣΩΣ να είναι ο "καρπαζοεισπράκτορας" της παρέας.
3. Παραμένεις σε πρώτη φάση όπως είσαι από πλευράς θερμοκρασίας... τα'ί'ζεις μόνο σπιρουλίνα (το κουτί που σου έγραψα παραπάνω)... καθαρίζεις όσο καλύτερα γίνεται τον βυθό κάνοντας μια αλλαγή νερού και λίγο μεγαλύτερη από την συνηθισμένη (μεγάλη προσοχή στην θερμοκρασία... να ΜΗΝ πέσει πάνω από 1-2 βαθμούς)... και γράψε πάλι τις μετρήσεις του νερού σου... για να δούμε πως θα προχωρήσεις (στόχος είναι να αποφύγεις τα φάρμακα αν αυτό... είναι εφικτό).
4. Στην αλλαγή νερού... βάζεις μόνο όσμωση... κάνεις μίξη με νερό της βρύσης... περιέγραψε την διαδικασία που ακολουθείς.
5. Γράψε τα φίλτρα και τα υλικά... που έχεις μέσα.-
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,03506 seconds with 10 queries