Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 28-08-14, 20:44
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

στελιο το 25λιτρο αν δεν εχει μηκος θα σε δυσκολεψει και σενα και τα ψαρια πολυ.και ειδικα το θηλυκο.

αν σκεφτεσαι να τα εχεις μαζι συνεχεια δηλαδη θα ειναι σοβαρο προβλημα για το θηλυκο.
σε αυτα τα μεγεθη (ενυδρειου) ειναι καλυτερα να τα εχεις χωριστα τα ψαρια και να τα βαζεις μαζι μονο για την αναπαραγωγη.και μετα να απομακρυνεται το θηλυκο πισω στο ενυδρειο του.

γενικα τα 25 λιτρα δεν ειναι ιδανικα,αλλα οταν δεν τα εχεις και σε μηκος ειναι ακομα χειροτερα.

οχι οτι δε μπορεις να κρατησεις ενα ψαρι σε 25 λιτρα,μπορεις.απλα ισχυει οτι ισχυει και με τα υπολοιπα ψαρια.οσο περισσοτερα λιτρα τοσο καλυτερα.
αν μπορεις να εχεις και μηκος ωστε να εχεις και χαμηλη σταθμη νερου (20-25 εκατοστα)
τοτε θα ειναι ιδανικα κατα τη γνωμη μου.

υποψιν,μιλαω για αναπαραγωγη και για την περιπτωση που θες αρσενικο με χαρεμι στο ιδιο ενυδρειο.
αν προκειται απλα να κρατησεις ενα αρσενικο,τοτε αλλαζει το θεμα.
οχι οτι δεν ισχυουνε τα ιδια,απλα τοτε δεν θα εχεις να ανησυχεις και για το στρεσσαρισμα του θηλυκου.
φυσικα υπαρχουνε και αλλοι κινδυνοι σε λιγα λιτρα...

γενικα οσο περισσοτερος χωρος(και λιτρα) τοσο το καλυτερο.
να σκεφτεις οτι κυνηγητα εχω και στη λιμνη που ειναι 260 λιτρα και ειναι τιγκα στα φυτα και τις κρυψωνες.
αλλα παρα τα κυνηγητα που βλεπω ποτε-ποτε,δαγκωμενη ουρα δεν εχω δει σε κανενα ψαρι ποτέ
και την αιτια τη βρισκω στο οτι υπαρχει χωρος και "άπλα"...

θες ιδανικο?κανε ενα ενυδρειο με ενα-εναμιση μετρο μηκος και 10-20 εκατοστα νερο

δεν αλλαζει η συμπεριφορα τους δηλαδη,αλλα μειωνονται τα προβληματα.

περιμενε ομως αν θες να παρεις απαντησεις και απο αλλους,μη βασιστεις μονο σε αυτο που λεω εγω

για φυτα ψαξε λιγο εδω μεσα στην κατηγορια και θα βρεις θεματα.ενα ειχα ανοιξει εγω με βιοτοπους imbellis αλλα πολλα απτα λινκς ισχυουνε και για αλλα ειδη και υπαρχει και ενα θεμα-λιστα που ειχε ανοιξει ο delta παλια
με ασιατικα φυτα καταλληλα(βιοτοπικα) για μονομαχους.
ισως ειναι στο αρχειο αυτο και θελει ψαξιμο.καπου εχω το λινκ αλλα δε μπορω να το βρω τωρα,αν το βρω θα το γραψω.
υπαρχουν κιαλλα θεματα ομως.

γενικα ευκολα φυτα ειναι μια χαρα.java moss,java fern,κρυπτοκορυνες,μπαλες αλγης(αυτα τα marimo balls που λεει το petcity),η δρακαινα(ψευτομπαμπου) κλπ.
εχεις αρκετες επιλογες για φυτα.οτι θες βαζεις,αναλογα ποσο βιοτοπικο το θες...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01989 seconds with 10 queries