Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 17-07-14, 00:25
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2014
Περιοχή: Αργολιδα
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

το πρωτο προβλημα ειναι φυσικα που θα στηθει αλλα και οτι δεν υπηρχε βαση - με καποια ρεταλια που ειχα στο εργαστηριο εφιαξα μια σχετικα ψηλη για τον λογο οτι δεν θελω να υπαρχει ευκολη προσβαση απο μικρες ηλικιες αλλα και να ειναι σε υψος παρατηρησης.



επομενο βημα ειναι Πως ακριβως θα στηθει το ενυδρειο (αμμος,φυτα,νερο κλπ)...κι εδω αρχιζουν τα δυσκολα!
αν και η μελετη του φορουμ και μεσα απο ατελειωτες ωρες ψαξιματος βρηκα της απαντησεις σχεδον για καθε παραμετρο, η θεωρια με την πραξη απεχουν κατα πολυ...
επισκεψη λοιπον παλι σε πετσοπ κι εφυγα με sera floredepot(υποστρωμα για φυτα) sera aquatan και sera nitrivec
πηρα και μια αεραντλια atec 7500 και φυσικα αμμο ή μαλλον ψιλο χαλικακι φυσικο χρωμα...
οταν το ελγξα στο σπιτι με ακουαφορτ αφριζε σαν δαιμονισμενο!!
νεα αγορα απο αλλο πετσοπ σε συσκευασια που ενεπνεε πιο πολυ εμπιστοσυνη και ..ολα οκ!
πηρα ακομα και μια σκουπα βυθου(απλη),μια αποχη κι ενα θερμομετρο...
σειρα εχουν φυτα και ντεκορ (πετρες)
απο συμφορουμιτη αγορασα 4 ευκολα(?) φυτα =
-κερατοφυλο
-marsilea
-anubia barteris
-cabomba carolina
στο πετσοπ παλι για πετρες και - η λαβα μου φανηκε πολυ αιχμηρη! το ουρανιο τοξο (?) ηταν πολυ ωραιο με τρυπα στη μεση κλπ αλλα και πανακριβο...τελικα εφυγα μ ενα ξυλο ημουν σιγουρος οτι ειναι μοπανι αλλα τελευταια εχω τις αμφιβολιες μου...
οσο για πετρες ας ειναι καλα το φορουμ και οι ιδεες του! στην αρχη ξεκινησα να παρω τα βουνα και τα ποταμια να κανω τον γεωλογο αλλα μετα ειδα οτι υπαρχουν λυσεις και στις μαντρες οικοδομων! πηγα λοιπον και αγορασα 2 σακουλες πετρες(βοτσαλα μεγαλα) απο διαφορα πετρωματα απο τα οποια τελικα χρησιμοποισα τα μισα μετα τον ελεγχο με το οξυ...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20140511_220633SMALL.jpg
Εμφανίσεις:  2207
Μέγεθος:  66,1 KB  
__________________
ο... χειροτεροτεχνιτης!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01885 seconds with 12 queries