Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 17-07-14, 00:22
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2014
Περιοχή: Αργολιδα
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή μονομαχος και ενυδρειο απο το μηδεν..!!

λοιποοοοννν!! να μαι κι εγω!!
ο μπλε μονομαχος μας, εφτασε στο σπιτι μεσα σε μια πλαστικη γυαλα 1/2 λιτρου!!



αγοραστηκε απο πλανωδιο με οδηγιες οπως 'τροφη μια φορα στις 3 μερες και αλλαγη νερου μια φορα τη βδομαδα !!
η τροφη ηταν 'φυλλαρακια' απο αυτα που τρωνε απο χρυσοψαρα μεχρι ...καναρινια!
τον γυρισα αμεσα πισω και πηρα την μεγαλυτερη γυαλα που ειχε (3 λιτρων και…2 μπουκαλια εβιβα απο το λιντλ....! ) συν χρωματιστα βοτσαλακια κι ενα μινι φυτο πλαστικο 'φυσικα' !!
το ψαρακι ηρθε λοιπον μετα απο επιθυμια του γιου μου ,που την εκτελεσε η συζηγος αλλα τελικα ο ''μπελας'' κατεληξε σε μενα (χμμμ καλο ονομα το μπελας!!)
απο 25 μαρτιου ο ψαρης εζησε στη γυαλα αυτη μεχρι και 6/7/14 χωρις φιλτρα,θερμοστατη κλπ πολυτελειες για πολλους λογους....του αλλαζα νερο καθε 3 μερες (ειπαμε ...εβιβα!) και πηρα τροφη της seachem ειδικη για bettas...
παραλληλα αρχισα και το ψαξιμο στο δικτυο οποτε καπως ετσι 14/4 γραφτηκα και στο GAB το οποιο βεβαια παρακολουθω ανελλειπως απο τοτε...
διαβαζοντας λοιπον ολο και πιο πολλα γενικα για τα ενυδρεια αλλα και ειδικοτερα για τον μονομαχο ,ο ενθουσιασμος αλλαζε θεση με την...απογοητευση και αντιστροφα! ενθουσιασμος για τα οσα διαβαζα αλλα ειδικοτερα εβλεπα (τα ενυδρεια ηταν κρυφος καημος πολλα χρονια) και απογοητευση για οσες λεπτομερειες δεν γνωριζα και ανεβαζαν τον βαθμο δυσκολιας ΚΑΙ κοστους σε επιπεδα μαλλον απροσιτα...
αρχισα αμεσα το ψαξιμο για ενυδρειο και εφυγα τρεχοντας απο τα πετσοπ μολις ειδα τιμες...πηγα σε τζαμα της περιοχης οπου μαλλον πιο φτηνα θα ερχοταν αλλα και παλι αν ξεκιναγα με 100 ευρω για την γυαλα μονο τοτε με ενα προχειρο υπολογισμο μαλλον ο ψαρης θα εμενε στην... γκαρσονιερα για καιρο!
ευτυχως γι αυτον ομως ,ο αδερφος μου που του το ανεφερα ,ειχε ενα ενυδρειο σε αποθηκη για καιρο το οποιο χαρισε στον ανιψιο του! μαζι μ ενα φιλτρο αγνωστης μαρκας με καποια υλικα καινουργια, θερμαντηρα και φιλτρακι...
το ενυδρειο ειναι της aquael το οποιο ειχαν προσφορα στα καρφουρ και ειχε μεινει αχρησιμοποιητο μετα την αγορα του για 2 τουλαχιστον χρονια...
αρχισα το ψαξιμο 'εντατικα' για να στησω το νεο σπιτι του μαγκα αλλα απο μεσα Μαιου που ειχα το ενυδρειο στα χερια μου μολις πριν λιγες μερες καταφερα να τον ριξω μεσα...
τα στοιχεια του ενυδρειου ρειναι τα εξης >
ενυδρειο 60μχ45υχ30π = 80λιτρα
πλαστικο καπακι με λαμπα 11βαττ aquael
φιλτρακι εσωτερικο μινι aquael
heater 100 watt
εξωτερικο φιλτρο project 400 (??) προβληματικο μαζι με καποια υλικα (ανθρακα,μακαρονι,πολυεστερικη βατα)...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20140403_205826SMALL.jpg
Εμφανίσεις:  3075
Μέγεθος:  49,6 KB  
__________________
ο... χειροτεροτεχνιτης!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01817 seconds with 12 queries