Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 30-06-14, 18:09
dimsaa Ο χρήστης dimsaa δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση παιδιά

Το θέμα της θερμοκρασίας λύθηκε. Όταν έκανα Log out απο το φορουμ θυμήθηκα το τοπικ
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71605
που είχα διαβάσει πριν μέρες. Σκέφτηκα λοιπόν να δοκιμάσω την επιλογή του air contition και πράγματι απέδωσε. Αυτή τη στιγμή η θερμοκρασία είναι 26 βαθμοί στο νερό. Βέβαια δεν μπορεί να γίνεται καθημερινά αυτό αλλά τουλάχιστον αποκλείστηκε το τεχνικό πρόβλημα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
αν ακουγεται 3-4 μετρα μακρια οπως λες τοτε σιγουρα εχει προβλημα..επισης δεν βρισκω λογικο να εχει ανεβασει θερμοκρασια το φιλτρο κατω απο το νερο..επισης αν αντεχεις οικονομικα θα σου ελεγα να βαλεις ενα εξωτερικο φιλτρακι οπως το elite crystal flo που ειναι οικονομικο και αθορυβο..βαζεις κατω σφουγκαρι,απο πανω βιολογικο και στην κορυφη ενυδρειακο βαμβακι..

το στρωσιμο με πιο τροπο το κανεις και πως το μετρας??
Αδελφέ δεν αντέχω οικονομικά, ήδη έχω σχεδόν εξαντλήσει το budget και ακόμα δεν έχω πάρει τα ψαρια, τα φυτά και τα διακοσμητικά.
Το στρώσιμο γίνεται με το Biotopol και το Denistrol και για μέτρημα έχω το easy Test της JBL (σήμερα έκανα την πρώτη μέτρηση.... χμ... κανένα σχόλιο) το οποίο όμως δεν μετράει την αμμωνία. Θα πρέπει να πάρω και ένα τέτοιο μέσα στην εβδομάδα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από στελιος προεδρου Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω προσωπικα θα το εβγαζα και θα το ελυνα γιατι οπως καταλαβα κατι εχει πιασει στην πτερωτη και δυσκολευεται να γυριση .Στην κατηγορια του ειναι απο τα καλυτερα .Διαβασε και εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=80849
Θα το προσπαθήσω Στέλιο, δεν είμαι καλός σ' αυτά αλλά μάλλον δεν υπάρχει άλλη λύση.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pan_ Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα και καλός ήρθες ! Έχω το ίδιο φίλτρο και εμενα μου έκανε θόρυβο τις πρώτες ημερες! Απλά κουνατο μέσα στο νερό να δεις μήπως έχει αέρα μέσα! Αν δεν έχει αέρα μέσα κοίταξε μήπως ακουμπάει πουθενά στο τζαμι γιατί το φίλτρο δονείται και έτσι κάνει θόρυβο, επίσης το φίλτρο περιέχει μονο άνθρακα και ένα σφουγγάρι καλο θα ήταν να βγάλεις τον άνθρακα και να βάλεις βιολογικό υλικό, η μπόλι ακόμα καλύτερα
Εκτός απο τις βεντούζες και το καλώδιο που βγαίνει πίσω δεν ακουμπάει πουθενά αλλού αν και τα συμπτώματα δείχνουν το αντίθετο (όταν κλεινω το καπάκι δυναμώνει ο βόμβος σαν να δονείται μαζί και αυτό).
Το έχω βγάλει τον άνθρακα, τωρα είναι μόνο με το σφουγγαράκι. Ο πετσοπας μου είπε οτι αργότερα θα βάλουμε βιολογικό υλικό... δεν ξέρω αν έτσι πρέπει να γινει....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01886 seconds with 11 queries