Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 27-09-05, 17:42
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Καλησπέρα σε όλους

Επανέρχομαι δυστυχώς για το γνωστό "φλέγον" θέμα μου.
Ακολούθησα της οδηγίες σας, (με κάποιες περιπέτειες ενδιάμεσα).
Εκανα μια μεγάλη αλλαγή νερού και πρόσθεσα μόνο αντιχλώριο. Μετά από μερικές μέρες έκανα μέτρηση, και πάλι τα ίδια. ΝΟ3=50 !!!
Μέτρησα και με τα δύο τα τεστ (υγρο και χαρτάκια) και τα δύο έδιξαν περίπου το ίδιο. Μέτρησα και το νερό της βρύσης, και έδειξαν και τα δύο περίπου 0. Αρα δυστυχώς κανένα από τα δύο δεν είναι ζαβό και να δείχνει συνέχεια κόκκινο, όπως ομολογουμένως θα ήθελα.
Δε μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να φταίει γι'αυτό, και δεν ξέρω τι άλλο μπορώ να κάνω για να το ρίξω.Αφού από ζουμιά δε βάζω αυτές τις μέρες τίποτα.Το μισό ενυδρείο είναι με νερό της βρύσης και αντιχλώριο, προσέχω και την ποσότητα της τροφής... Τι στο καλό κάνω στραβά???

Από το Σάββατο έχω και άλλο πρόβλημα. Ick. Ολα τα στραβά μαζί, ή το ένα δημιουργεί το άλλο?
Εβαλα φάρμακο τη Δευτέρα (PROTOZIN), οπότε φαντάζομαι ότι δε μπορώ να κάνω κάτι για το νερό μέχρι να τελειώσω με το Ick.
Εχω αρχίσει να έχω απώλειες απο τους κατοίκους μου, και μάλλον έχει αρχίσει να με πιάνει απελπισία με όλο αυτό το θέμα. Δεν ξέρω αν φταίει το Ick ή το νερό. ...Η και τα δύο!
Μου είπαν το Nitrozorb...Nitrazorb ή κάπως έτσι... που μπαίνει στο φίλτρο. Δεν είναι λέει βέβαια πολύ ενδεδειγμένο, αλλά αν είναι σκούρα τα πράγματα να το χρησιμοποιήσω.
Να το κάνω μετά τη θεραπεία???
Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω???

.....επίσης σκέφτηκα κάτι...

Αν τα νιτρικά τα χειροτερεύουν και από τα υπολείμματα, και αν η ποσότητα τροφής που έριχνα ήταν μεγάλη, οπότε και έχουν μαζευτεί πολλά, να άλλαζα όλο το χαλίκι μου?
Να έβαζα κάποια από τα φυτά που λένε ότι απορροφούν τα νιτρικά?
Βοηθάει κάτι από τα παραπάνω την κατάσταση??
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01623 seconds with 11 queries