Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 26-09-05, 16:27
joker Ο χρήστης joker δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2005
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 28
Smile Bugs?

Όπου υπαρχει η συναρτηση b2<=0;b3<=0 κλπ εχει μπροστα ένα OR. Δηλ. πολυ απλα δεν δεχεται μηδενικη ή αρνητικη τιμή. (Εχω σκουριασει λιγο με το excel και μετα θημηθηκα την επικυρωση τιμων). Αλλα παρολο αυτα η IF(OR(B2<=0;B3<=0;B4<=0;B5<=0; κλπ χρειαζεται παρακατω. Αρα λογικο λαθος δεν υπαρχει.Τωρα για το 1-9 δεν καταλαβα τι θελεις να πεις. Περνει τιμες>0
2. Τα input πεδια γραφουν mm στα αριστερα και στο σχολιο του κάθε κελιού οτι ειναι mm.Θα παει στ αριστερα.Εχεις δικιο.
3.Για τους χαρακτηρες Ν/Ο με ενδιαφερει το Ναι. Μονο αν ειναι Ν ελληνικο ή N λατινικο υπαρχει αποτελεσμα.Οποιοσδηποτε άλλος χαρακτηρας λειτουργει σαν οχι.(Δεν μ ενδιαφερει να γίνει τέλειο.Δουλευει κι ετσι)
4.Το Το (B2*B3*B4)/1000000 (*)δεν ειναι΄λαθος γιατι τα input των b2,b3,b4 δινονται σε mm και ειναι ακεραιοι αριθμοι. Δηλ. αν θελουμε να έχουμε μηκος 55 cm δινουμε σαν μηκος την τιμη 550 και οχι 55. Μαλλον αυτο το λαθος έκανες.
5. Σιγουρα θα έχει καποια bugs, αλλα το ανεβασα για να μου πειτε αν τα αποτελεσματα ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα. Με τις διαστασεις που βγαζει μπορεις να κανεις ένα ενυδρειο? Χρειαζονται καποιες άλλες παραμετροι?
Όσο για τα bugs καλο ειναι να τα αναφερετε αλλα δυστηχως χρονος για διορθωσεις κλπ δεν υπαρχει.Εν καιρο.
Ανακεφαλαιώνοντας:
Δινουμε Μηκος σε mm .πχ στο μηκος ...b2=1000 (= 1 m)
πλάτος....b3=600 (=60 cm) και
υψος .....b4=450 (=45 cm)
και απανταμε στις ερωτησεις.
Lasal ευχαριστω που ασχοληθηκες.Ειλικρινα.(Απλως έκατσα και το εγραψα και έχει διπλοελεγχους σε καποιες τιμες.Δεν θα παει για πουλημα.Για μας ειναι, για εδώ στο forum.Σωστα αποτελεσματα να βγαζει.Τ αλλα ειναι βερεσε.)
(*) Για να κανεις επαληθευση. Δώσε μηκος 100, πλατος 100 και μηκος 100.Τοτε θα εχουμε 100mmX100mmX100mm=10cm3=1 lt
(liter or litre (L or l) the common metric unit of volume. The liter was originally defined to be the volume occupied by a kilogram of water, and the gram as the mass of a cubic centimeter of water. This would make the liter equal to exactly one cubic decimeter, that is, to the volume of a cube 0.1 meter (or 10 centimeters) on a side. ).
(Lasal δεν ανηκω στον χωρο των προγραμματιστων πληροφορικής.Απλως εχω περασει απο PLC, CNC εργαλειομηχανες, αυτοματισμους, ψηφιακους μικροελεκτες (8051,basic stamp,κλπ μικρου μεγεθους προγραμματισμο (έλεγχο Ι/Ο).Τις βασεις τις έχω.Μην γινεσε τοσο αυστηρος.Κι αυτα που κανω στο excel πολυ ειναι.δεν συμφωνεις?).Τωρα το ειδα.Απο θεσ/νικη εισαι? κανονιστε καμια συναντηση να βρεθουμε να γνωριστουμε.Θα κανουμε καλη κουβεντα.
(Ανεβασα καινουργια εκδοση με μεταβλητη για την πυκνοτητα του γυαλιου.)
(Προγραμματιστες μη βαρατε δεν εχω πιασει στα χερια μου c++,java klp.)
Παρακαλω δειτε αν τ αποτελεσματα ειναι ορθα και οχι αν εχω λογικα λαθη.Αυτα διορθωνονται πιο ευκολα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη joker : 26-09-05 στις 23:07
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01790 seconds with 10 queries