Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 10-06-14, 23:33
Το avatar του χρήστη Eliccaios
Eliccaios Ο χρήστης Eliccaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-03-2012
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 246
Send a message via Skype™ to Eliccaios
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Στέλιο... για εξήγησε λίγο αυτό... "Αυγοτροφες και βιταμινες απο μαγαζι ξεχνατα".

Θα σου απαντήσω εγω στην ερωτήσει..

Η αυγοτροφη-βιταμηνει που μας πλασάρουν δεν ειναι οντως αφτο που ονομαζεται περιεχει μπισκοτα ληγμένα με αυγο αποξηραμένο και χρωστικές η κιτρινι η κοκκινη αυτο στο πτηνο δεν κανει και καλο καταστρεφει το σηκωτή τους και δεν αναπτύσσονται σωστα ...

Καλητερα να βαζει αυγο καθε μερα παρα αυγοτροφη εμποριου δευτερον αμα θελει βιταμηνες υπαρχουνε βιταμηνες που μπενουνε στο νερο και κανουνε τελεια δουλια..

Αμα θελει αυγοτροφη μπορει ο καθενας να φτιαξει μονος του εγω φτιαχνω δικια μου αυγοτροφη ..

Τα υλικα ειναι τα εξης:
3 αυγα
βρωμη νιφαδες
καλαμποκαλευρο
γυρη-μελι
γαλα χαμηλον λιπαρων

και η διαδικασια

Βραζουμε το γαλα σε μια κατσαρολα μολις παρει βρασει το βγαζω απο το μάτι και το αφηνω να κρυώσει .
Δευτερον βραζω τα αυγα και τα βαζω στο μουλτι με το τσοφλι,Ειναι πηγη ασβεστιου το τσοφλι.
Τριτον βαζω το γαλα αφου εχει κρυώσει σε ενα μπολ μαζι με 2 κουπες καλαμποκαλευρο και βρωμη.
Τεταρτον βαζω και τα αυγα μαζι στο μπολ και ανακατεβω μετα βαζω την γυρη στο μουλτι την ψιλοκοβο καλα καλα και την βαζω και αυτη στο μπολ.
Το μελι το αραιωνω με νερο και το βαζω στο μπολ.
Τα ανακατεβω ολα μαζι τα κανω σαν ζύμη περιπου και μετα περνω λιγο λιγο και βαζω στο μουλτι και προστετω βρωμη-καλαμποκαλευρο και τα αφρατευω.

Να σημειώσω οτι ο καθενας μπορει να την φτιαξει και σε οτι ποσοτητες θελει εγω π.χ. φτιαχνω 5 σακουλακια του κιλου γτ εκτος οτι τρωνε τα παπαγαλακια μου δινω και απο εδω και απο εκει...


Πηγη.
Ολλες η γνωσεις μου ειναι απο ενα φορουμ με πτηνα..
Δεν βαζω ιστοσελιδα λόγω κανονων...
__________________
ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΡΧΗ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟ!!!!!!!!!!!!!!.....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01919 seconds with 11 queries