Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 10-06-14, 19:21
George_K Ο χρήστης George_K δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2011
Περιοχή: Κυπρος
Μηνύματα: 10
Question

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν μπλέξεις με πατέντες στο καπάκι σκέψου αν θέλεις ή όχι να βάλεις μπουκάλα CO2.
Χωρίς αυτήν δεν χρειάζεσαι, ίσως, επιπλέον φωτισμό, αλλά θα περιοριστείς στα εύκολα φυτά.
Με αυτήν ο επιπλέον φωτισμός είναι απαραίτητος και τότε θέτεις τις βάσεις για φυτεμένο υψηλών απαιτήσεων.
Δηλαδη αν θελω να το κανω οπως σκεφτομαι αμαζονιο με σχετικα ευκολα φυτα αργης και περισσότερα γρηγορης αναπτυξης , και μαλλον καθολου δυσκολα φυτα στα λυτρα μου θα χρειαστω οπωσδηποτε CO2? δεν υπαρχουν ποιο φθηνες εναλλακτικες λυσεις? το μονο που θελω ειναι ενα ωραιο φυτεμενο ενυδρειο να το βλεπω και να χαιρομαι. το μπαλαστ απο οτι καταλαβαινω πρεπει να το αλλαξω γιατι τα w ειναι πολυ λιγα για τα λυτρα μου ?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stephos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφού θα βάλεις 4 λάμπες, η μία τουλάχιστον ή και οι δύο να είναι GROLUX εφόσον μας λες ότι έχεις φυτά.

Επειδή όμως τα χρωματικά μήκη κύματος της GROLUX είναι περισσότερο για την ανάπτυξη των φυτών και λιγότερο για την ανάδειξη του ενυδρείου σου, η άλλη να είναι DAYLIGHT δηλαδή από 6500Κ και πάνω και μπορείς να την συνδυάσεις και με μία AQUASTAR πάλι της SYLVANIA που βγαίνει σε αυτά τα μήκη και είναι 10.000Κ
Καποιος φιλος μου ειπε οτι πρεπει οι λαμπες να ειναι 6500Κ 4500Κ και γιατι αν ειναι παραπανω θα εχω προβλημα με αλγες?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη George_K : 10-06-14 στις 19:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01451 seconds with 10 queries