Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 09-06-14, 18:11
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
η λογικη μου λεει, να πω τις διαστασεις που εχω διαθεσιμες για ενυδρειο και να μου πειτε τι ψαρια μπορω να βαλω...
αν διαλεξω τι ψαρια μου αρεσουν μπορει να χρειαστω κι αλλο 6τονο...
αν μπορω με λογικο φωτισμο να βαλω ζωανθους και πολυποδες δεν θα πω οχι, οσο για την ανεμωνη την ειπα γιατι ξερω οτι εκει αρεσει να κρυβονται τα clown fish....

οποτε για το τι μπορω να βαλω πανω στα βραχια θα με κατατοπισετε εσεις... και οσο για το τι ψαρια μπορω να βαλω θα σας κατατοπισω με την διασταση του ενυδρειου.
μπορει να γινει μαχ 2 μετρα μηκος και 0.5 φαρδος. το υψος αδιαφορο....
στην φωτο βλεπετε εκει που θα μπει το ενυδρειο. πισω απο τον τοιχο ειναι η κρεβατοκαμαρα μας. θα φυγει ο καθρεπτης και το τραπεζι απο εκει θα γινει το απαραιτητο κοψιμο του τοιχου, και εκει πανω θα πατησει το ενυδρειο...

τι ενυδρειο φτιαχνω με αυτες τις διαστασεις και τι ψαρια μπορω να βαλω για να ζησουν σωστα μεγαλωνοντας??
Σε 2*0,5*0,5-0,6 μπορείς να βάλεις αρκετά και εντυπωσιακά ψάρια και όχι αυτά που ανέφερες αρχικά και εκεί που λές να το τοποθετήσεις θα το βλέπεις απο την κρεβατοκάμαρα και θα εμπνέεσαι κιόλας
το θαλασσινό δεν θέλει πολύ ύψος οπότε είσαι μια χαρά μέχρι 60-70 πόντους ύψος (αν θές να μεγαλώσεις τα λίτρα) αλλιώς είσαι μια χαρά με 50cm!
Φωτισμό πλέον πάμε σε led και έχεις καλή σχέση απόδοσης/κατανάλωσης watt!
Για την ανεμώνη θα σου πρότεινα να βάλεις 1 bubble tip και ένα ζευγάρι κλοουνάκια, μέχρι εκεί! Εξαιρετικά ψάρια σε συμπεριφορά αλλά είναι αρκετό το 1 ζευγάρι, υπάρχουν πααααρα πολλά ψαράκια πολύ πιο εντυπωσιακά για να φτιάξεις ένα ύφαλο
Πολύποδες και ζωάνθοι δεν έχουν μεγάλες απαιτήσεις σε φωτισμό ή φροντίδα!

Στέλιο κατά την γνώμη μου οι ανεμώνες θέλουν προσοχή αλλά δεν θα τις χαρακτήριζα και ως βόμβες, το πρόβλημα είναι ότι κόβουν βόλτες μέχρι να βρούν μέρος που να τις αρέσει, στην βόλτα πάνω αν τις πάρει κάνας κυκλοφορητής μπορεί να τις διαλύσει, εκεί ακριβώς είναι και το πρόβλημα λόγω του μεγέθους του ζωντανού που πέθανε και των κομματιών που είναι διάσπαρτα στο ενυδρείο!
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01504 seconds with 11 queries