Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 09-06-14, 17:19
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
Θανάση καλησπέρα και καλώς τον στα αλάτια


Περιττό να σου ποστάρω οδηγούς για αρχάριους στο θαλασσινό γιατί είμαι σίγουρος πως θα τους διαβάσεις μόνος σου!Πάμε στα ερωτήματα τώρα!

1. Το μέγεθος του ενυδρείου θα το καθορίσει το μέγεθος των 3-4 ψαριών που θές να σου δώσουν κίνηση αν πχ διαλέξεις κάποιο tang ή trigger που μεγαλώνει αρκετά http://www.liveaquaria.com/product/p...383&pcatid=383 http://www.liveaquaria.com/product/p...257&pcatid=257 θές τουλάχιστον 700 λίτρα, αν περιοριστείς σε ένα κοπάδι wrasse τότε είσαι μια χαρά με 200-300 λίτρα

2. Εξοπλισμός:
Κυκλοφορία. Τουλάχιστον Χ30 τα λίτρα σου, προτιμότερο να προέλθει απο 304 κυκλοφορητές και όχι από ένα μεγάλο ώστε να "σπάσει" η κυκλοφορία σε πολλές κατευθύνσεις και να μην έχεις νεκρά σημεία!
Skimmer. Ονομαστική ικανότητα Χ3 των λίτρων σου (τα γνωστά των εταιριών)
Εδώ μπορείς να δείς και την εναλλακτική της μη χρησιμοποίησης skimmer αλλά να παίξεις με nsw και ats
Ρεφρακτόμετρο
Θερμαντήρας
chiller προαιρετικά (διατηρούσα 26ο με ανεμιστήρες pc σε ενυδρείο τόνου)
Φωτισμός. Αν παίξεις με ανεμώνες (ξανασκέψου το) θές φωτισμό reef 0,5-1 w/lt , αν πας αυστηρά σε fowlr τότε βάζεις φωτισμό απλά για να βλέπεις τα ψαράκια, imho είσαι για reef
Βράχος. 1 kgr/10ltr η προσέγγιση αυτή είναι καθαρά εμπειρική, πολλά ενυδρεία πλέον στήνονται με αρκετά λιγότερο βράχο, και αν ακολουθήσεις αυτό που αναφέρεις (αρκετά λίτρα - λίγα ψάρια) θα χρειαστείς αρκετά λιγότερο βράχο

Δεν αναφέρω τεστάκια , αλάτια κτλ κτλ κτλ αυτά αργότερα!

Εν ευθέτω χρόνο τα υπόλοιπα

ευχαριστω πολυ για το καλωσορισμα.

για διαβασμα εχω αρχισει και κανω, αν και τα εχω ξαναδιαβασει...

οταν λες το μεγεθος του ενυδρειου εχεις δικιο γιατι παντα αυτο παιζει τον συμαντικο ρολο, αλλα θελω να μου πεις το εξης....
για τα ψαρια που θελω για κινηση στο ενυδρειο, παιζει ρολο τα λιτρα η το μηκος??

για κυκλοφορια το εχω καταλαβει οτι χρειαζεται 3-4 κυκλοφορητες παρα 1 μεγαλο και μπαινουν αναλογα με το που θα τοποθετηθει ο βραχος.

σκιμερ θα βαλω σιγουρα απλα σκεφτομαι μιας και δεν ξεκιναω αυριο το ενυδρειο να κοιταω στις αγγελιες...

το τσιλερ μαλλον για αρχη δεν θα το εχω και βλεπουμε...

τωρα στον φωτισμο.... για μερικες ανεμωνες για clown fish θελουν τοσο φωτισμο?? κοντα στο 0.5-1 watt??
αν ναι, πρεπει να κοιταω για φωτιστικο... γιατι σκετο σκετο βραχο δεν θελω...

οσο για βραχο αν και σκεφτομαι για μεγαλο σχετικα ενυδρειο και οχι γεματο ψαρια, θελω να βαλω οσο γινετε πιο πολυ βραχο.

θεωρω πολυ συμαντικο για οπιοδηποτε ενυδρειο την βιολογια του...

σε λιγο θα ειμαι σπιτι και μπορω να κανω μια μετρηση για το ποσο ενυδρειο με χωραει στον χωρο που το θελω...
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01819 seconds with 11 queries