Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #26  
Παλιά 08-06-14, 08:54
Το avatar του χρήστη freediver
freediver Ο χρήστης freediver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 659
Προεπιλογή

Χρήστο γεια σου κι από εμένα. Σε καλωσορίζω κι εγώ στα αλάτια και είμαι πρόθυμος για όσες συμβουλές έχεις ανάγκη και μπορώ να σου δώσω. Κατ'αρχάς συμφωνώ με την πρώτη συμβουλή του Κώστα : Διάβασε ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΚΑΛΑ αυτά που γράφτηκαν στο χώρο των ενυδρείων θαλασσινού νερού. Τα αλάτια θέλουν συνέπεια και γνώση. Μην κάνεις όλα τα βήματα μαζί και το αποτέλεσμα θα σε ανταμείψει (και εμάς μαζί που θα χαρούμε με τις φωτογραφίες σου ). Δε νοείται να μη θυμάσαι τιμές παραμέτρων, ονομασίες και προδιαγραφές μηχανισμών, αλλά και ονομασίες και ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ των ζωντανών οργανισμών που επιθυμείς να βάλεις στο ενυδρείο σου. Και πληροφορήσου πριν αγοράσεις οτιδήποτε, διαφορετικά θα κάνεις λάθη (που κάναμε όλοι μας), θα πετάξεις χρήματα και θα κακομεταχειριστείς ζωντανούς οργανισμούς (που κι αυτοί δε θα μείνουν για πολύ ζωντανοί...).
Συνοψίζω, λοιπόν, ότι χρειαζόμαστε:
α) ΜΕΛΕΤΗ. Θα σου δώσει τις βάσεις, πάνω στις οποίες θα βρουν εφαρμογή οι συμβουλές μας. ΜΗ ΒΑΡΕΘΕΙΣ. Χωρίς διάβασμα, όλα όσα σου λέμε θα σε πελαγώνουν.
β) Κατάλληλο εξοπλισμό (πες μας τι ακριβώς έχεις, να σου πούμε τι/αν χρειάζεσαι). Να ξέρεις, τα αλάτια θέλουν και κάποια έξοδα, διαφορετικά ας τα αφήσουμε για την κατάλληλη στιγμή.
γ) Παύση στην αγορά ζωντανών οργανισμών, μέχρι να στρώσουμε σωστά το ενυδρείο σου (θα σε βοηθήσει και στην εξοικονόμηση των χρημάτων για ό,τι άλλο χρειαστείς )
δ) Κατανόηση και αποδοχή των συμβουλών (όλοι θέλουμε να κάνεις ένα όμορφο ενυδρείο).
Να μη σε κουράσω άλλο, οι δυνάμεις σου πρέπει να αναλωθούν στο διάβασμα. Καλή συνέχεια και μη με παρεξηγήσεις αν φάνηκα κάπου αυστηρός.
Είμαστε εδώ και περιμένουμε όλοι να θαυμάσουμε, στο τέλος, ένα ακόμα όμορφο δημιούργημα.
Πάντα φιλικά.
__________________
Μy reef - My freshwater aquariums
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01479 seconds with 11 queries