Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #35  
Παλιά 04-06-14, 07:15
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Φίλε μου, θα σου πω τι θα έκανα εγώ, θα έψαχνα κατά αρχήν να δώσω τα νέον τέτρα, και γιατί τα νέον ; γιατί αν έπρεπε να κρατήσω τα νέον θα έπρεπε να αλλάξω το χαλίκι με χαλαζιακό ψιλό χαλίκι ή άμμο και να βγάλω οποιαδήποτε πέτρα να ελεγξω αν είναι ασβεστοληθική, NA βάζω τύρφη και ίσως co2 για να κατεβάσω το PH. Επόμενη κίνηση, θα προετοίμαζα πάνω από 300 λίτρα νερό, θα έβγαζα όλα τα φυτά πέτρες και ξύλα , ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ, και μετά βαθύ καθαρισμό με σκούπα, όλο το βυθό και όχι επιφανειακά, όσο θα έκανα σκούπα και θα έβγαζα νερό, θα κράταγα το ύψος του νερού μέχρι τη μέση προσθέτοντας ταυτόχρονα νερό. Μετά θα έβαζα πάλι τα φυτά πέτρες και ξύλα στη θέση τους. Στο λέω , γιατί το έκανα αυτό τον Ιανουάριο, ξεκίνησα από Παρασκευή απόγευμα και τελείωσα Κυριαή μεσημέρι. Παρασκευή έβγαλα τα φυτά πέτρες και ξύλα (και μιλάμε για πολλά φυτα) όταν έβγαζα τα φυτά είχα μια αντλία δίπλα σε κάθε ρίζα που έβγαζα για να τραβάει έξω από το ενυδρείο ότι βρώμα σηκωνότανε, οταν τελείωσα είχε γίνει και μια αλλαγή νερού 50%. Την επόμενη μέρα έκανα σκούπα σε τέτοιο βαθμό που ο βυθος καθάρισε παρα πολυ καλα, κάνοντας σκουπα έβαζα και νερό ταυτοχρονα και στο τέλος είχε γίνει 100% αλλαγή νερού, και μετά έβαλα τα φυτά, τη Κυριακή έπλυνα και τα φίλτρα μου και το ενυδρείο άλλαξε ριζικά. Από τότε ο βυθος είναι πεντακάθαρος. Σου εφιστώ τη ΠΡΟΣΟΧΗ πως αν το κάνεις αυτό, δεν θέλει απότομες κινήσεις γιατί και τα ψάρια σου θα τρεσσάρεις αλλά ίσως μπορεί να επιβαρύνεις τη βιολογία σου.
Βρες πρώτα να δώσεις τα Νεον,
καλη δύναμη
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01916 seconds with 11 queries