Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #109  
Παλιά 25-05-14, 00:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
To εχω ξαναπει , και σε αλλο αρθρο ....
Γιατι δεν δοκιμάζεται απλές λαμπες.. osram ή philips?
Ολα μου τα ενυδρεια τα τρεχω με απλές λάμπες... απο 4000κ εως και 8000κ ....
Και εχω δοκιμασει τα πιο απαιτητικα φυτά....
Προσωπικα δεν εχω προβλημα με τις λαμπες εμποριου και για αυτο εφτιαξα και την πατεντα, να μπορει το juwel να παιρνει λαμπες με κοινα μηκη.
Απο εκει και μετα, μπορω πλεον και δοκιμαζω διαφορες, χωρις περιορισμο juwel μηκους.
Εβαλα 840 (4000Κ) + 865 (6500Κ).
Θερμο φως, πολυ καλο για αμαζωνιο κλπ
(ρωτησα και για 9 σειρα αντι 8, αλλα δεν βρηκα - θα βρω και θα τις δοκιμασω κι αυτες).

Πιο πολλα απο 6500Κ δεν βρηκα σε κοινες λαμπες.
Δοκιμασα aquastar (10000Κ) με 840 για να "ασπρισω" το φωτισμο λιγο. Δεν.
Εβαλα aquastar με 865, πολυ ασπριλα.
Τωρα εβαλα aquastar με grolux. Ροζ το φως κλασσικα.

Καμια σχεση η Τ8 aquastar που φαινεται εδω http://saurama.aqua-web.org/pages/11...iaAquastar.htm με την Τ5 που πηρα.
Mου το εκανε πολυ ψυχρο το φως. Λευκο-μπλε

Στο αλλο ενυδρειο εχω Τ8 grolux (ροζ) με Τ8 arcadia freshwater (λευκοπρασινη) και ειναι σουπερ.
Δεν ροζιζει.
Η Gro απλα γλυκαινει το λευκοπρασινο της freshwater χωρις να την παταει kai ισσοροπει το χρωμα του φωτισμου.
Ειναι πολυ κοντα στον καλυτερο συνδυασμο που εχω δοκιμασει, Τ8 original tropical (ροζ κι αυτη) + freshewater της Arcadia.

Το σκεφτομαι πολυ συχνα τελευταια να γυρισω σε Τ8.
Και λιγοτερα βατ και πιο γλυκος φωτισμος, για τα γουστα μου και τις απαιτησεις των ενυδρειων μου, στο ιδιο μηκος λαμπας.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01417 seconds with 10 queries