Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 15-05-14, 02:33
apopsis Ο χρήστης apopsis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-04-2014
Περιοχή: Σπάρτη
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nospanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι "αθώες" πράσινες άλγες (green spot, green beard) είναι αρκετά σημαντικές σε γαριδάδικα διότι μέσα τους παράγεται infusoria απαραίτητη για την τροφή των μικρών. Ομοίως και η cladophora έχει το παραπάνω πλεονέκτημα αλλά αν την κολλήσεις στο ενυδρείο σου την έβαψες . Φυσικά και όλα τα είδη moss τα θεωρώ άκρως απαραίτητα σε ένα γαριδάδικο, για τον παραπάνω λόγο αλλά και για να νοιώθουν ασφάλεια οι γαρίδες όταν το θελήσουν.

Η διαφορά των μεγεθών στα μικρά γαριδάκια δε μπορεί κάποιος να ξέρει και να σου απαντήσει με βεβαιότητα ότι τα μεγαλύτερα είναι θηλυκά και τα μικρότερα αρσενικά... μπορεί τα μεγαλύτερα σε μέγεθος να τρώνε όλο το φαγητό τους... μπορεί να προέρχονται από διαφορετικές διαδοχικές γέννες... μπορεί να είναι τυχαίο γεγονός το μέγεθος... μπορεί να είναι συνδυασμός πραγμάτων... who knows
Έδεσα σε ένα ξύλο κάτι κομματάκια Java moss αλλά μεγαλώνουν πολύ αργά.
Δεν έχω cladophora σίγουρα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Πέρα από αυτά που πολύ σωστά έγραψε ο φίλος Nospanos να προσθέσω ότι:
- Η αιτία της εμφάνισης των άλγεων δεν είναι εύκολο να διασαφηνιστεί.
Η άποψη ότι οι άλγες οφείλονται σε περίσσεια νιτρικών και φωσφορικών προέρχεται από τα ‘γυμνά’ από φυτά ενυδρεία και δεν λαμβάνει υπ’ όψην τα φυτά, τα οποία ανταγωνίζονται τις άλγες με πολλούς τρόπους. Συχνά, η περίσσεια λιπασμάτων ενδυναμώνει τα φυτά και έτσι έμμεσα διώχνει τις άλγες. Επίσης, η αύξηση του πληθυσμού των γαρίδων θα τις καταναλώσει.
- Κατά συνέπεια, οι συχνές αλλαγές, αν και θα μειώσουν τα νιτρικά και τα φωσφορικά αλλά και την γενικότερη ποιότητα του νερού (π.χ. θα βελτιώσουν το redox) δεν είναι σίγουρο ότι θα μειώσουν τις άλγες. Πάντως, αν μπορείς να κάνεις συχνές και μικρές αλλαγές, μην αφήσεις την αμφιβολία για το αποτέλεσμα στις άλγες να σε αποτρέψει
- ¨Ένα θα σου πω: Στο μεγάλο ενυδρείο που προσέχω και φροντίζω έχω άλγες ενώ στο μικρό που έχω παραπεταμένο και, επίτηδες, με λάθος φωτισμό κλπ με σκοπό να γεμίσω άλγες, δεν έχω!
Προσωπικά, παρόλο το διάβασμα για το θέμα, ακόμα εκπλήσσομαι. Έχω καταλήξει ότι, κατά βάση, σε φυτεμένο ενυδρείο, η έξαρση ή όχι των άλγεων οφείλεται στην ισορροπία του συστήματος γενικότερα.
- Οι γαρίδες παρουσιάζουν πολύ μικρή ιχθυοφόρτιση, αλλά σίγουρα όχι μηδενική. Είχα και εγώ την ίδια απορία και μου απάντησαν εδώ.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=72398
Λέω να συνεχίσω τις συχνές μικρές αλλαγές νερού, τουλάχιστον σιφωνάρω λίγο κάποια σκουπιδάκια. Τουλάχιστον κρατάω το νερό σε κάπως καλή κατάσταση. Η πράσινη άλγη τείνει να καταπιεί την καφέ. Μόνο που οι γαρίδες τρώνε την καφέ και αδιαφορούν για την πράσινη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apopsis : 15-05-14 στις 02:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02267 seconds with 11 queries