Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 13-05-14, 07:16
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Πέρα από αυτά που πολύ σωστά έγραψε ο φίλος Nospanos να προσθέσω ότι:
- Η αιτία της εμφάνισης των άλγεων δεν είναι εύκολο να διασαφηνιστεί.
Η άποψη ότι οι άλγες οφείλονται σε περίσσεια νιτρικών και φωσφορικών προέρχεται από τα ‘γυμνά’ από φυτά ενυδρεία και δεν λαμβάνει υπ’ όψην τα φυτά, τα οποία ανταγωνίζονται τις άλγες με πολλούς τρόπους. Συχνά, η περίσσεια λιπασμάτων ενδυναμώνει τα φυτά και έτσι έμμεσα διώχνει τις άλγες. Επίσης, η αύξηση του πληθυσμού των γαρίδων θα τις καταναλώσει.
- Κατά συνέπεια, οι συχνές αλλαγές, αν και θα μειώσουν τα νιτρικά και τα φωσφορικά αλλά και την γενικότερη ποιότητα του νερού (π.χ. θα βελτιώσουν το redox) δεν είναι σίγουρο ότι θα μειώσουν τις άλγες. Πάντως, αν μπορείς να κάνεις συχνές και μικρές αλλαγές, μην αφήσεις την αμφιβολία για το αποτέλεσμα στις άλγες να σε αποτρέψει
- ¨Ένα θα σου πω: Στο μεγάλο ενυδρείο που προσέχω και φροντίζω έχω άλγες ενώ στο μικρό που έχω παραπεταμένο και, επίτηδες, με λάθος φωτισμό κλπ με σκοπό να γεμίσω άλγες, δεν έχω!
Προσωπικά, παρόλο το διάβασμα για το θέμα, ακόμα εκπλήσσομαι. Έχω καταλήξει ότι, κατά βάση, σε φυτεμένο ενυδρείο, η έξαρση ή όχι των άλγεων οφείλεται στην ισορροπία του συστήματος γενικότερα.
- Οι γαρίδες παρουσιάζουν πολύ μικρή ιχθυοφόρτιση, αλλά σίγουρα όχι μηδενική. Είχα και εγώ την ίδια απορία και μου απάντησαν εδώ.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=72398
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01441 seconds with 11 queries