Θέμα: Νεο aquascape
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #179  
Παλιά 08-05-14, 15:36
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν νομιζω να ισχυει αυτο που λές...
Στα γαριδαδικα, εχω μέσα απο τα πιο δυσκολα φυτα που κυκλοφορουν, ( μαζι και αυτα που εχει το παραπανω ενυδρειο) και ο φωτισμός ειναι μια λαμπα φθοριου , αυτη την φορα βρηκα μια philiphs 6500k στα 28watt, για 3 ενυδρειακια σε μηκος 1,20 ,πριν ετρεχε με osram 840 δηλαδη στα 4000κ πάλι στα 28watt.... δεν ειδα διαφορά...
Ισως η μόνη διαφορά που ειδα ητανε οτι τα κοκκινα φυτά κοκκινιζαν περισσοτερο με την 840 παρα με την λευκη 865, πάτως ακομα και η cuba στρωνει...
Το φως που είναι διαθέσιμο για τα φυτά μετράται σε par, σε αντίθεση με το φως που είναι διαθέσιμο για τον άνθρωπο που μετράται σε lux.
Οι συνηθισμένες λάμπες φθορίου (και led) είναι σχεδιασμένες να έχουν υψηλά lux/w (και όχι μόνο, αλλά ο βασικός σχεδιαστικός τους στόχος είναι αυτός). Οι ειδικές για τα φυτά λάμπες είναι σχεδιασμένες να έχουν υψηλά par/w.
Αυτό λέω μόνο.
Δηλαδή, σύμφωνα με τη θεωρία, αν κάποιος χρησιμοποιήσει μια ειδική για την ανάπτυξη των φυτών λάμπα (φθορισμού ή led πάντα, γιατί οι MH & αλογόνου είναι σε άλλη κατηγορία) θα έχει αντίστοιχα par, άρα και αντίστοιχα αποτελέσματα στην ανάπτυξη των φυτών, σαν να χρησιμοποιεί απλές, κοινές λάμπες αλλά μεγαλύτερης ισχύος (watt).
Το ό,τι καταφέρνεις να αναπτύσσεις δύσκολα φυτά με απλό και χαμηλό φωτισμό είναι εντυπωσιακό. Παρουσίασέ μας, αν θέλεις λίγο και τα άλλα ενυδρεία (λίτρα, διάρκεια φωτισμού, υπόστρωμα, λίπανση, CO2, είδη φυτών κλπ), γιατί σίγουρα θα υπάρχουν πολλοί συνφορουμίτες (σε αυτούς συμπεριλαμβάνομαι και εγώ) που θα ήθελαν να μάθουν τον τρόπο που τα κατάφερες!
Προσωπικά, έχω αποτύχει παταγωδώς να καλλιεργήσω cuba σε ενυδρείο medium tech (0.35w/lt & DIY CO2 αλλά με flourite black υπόστρωμα και λίπανση seachem).
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01602 seconds with 10 queries