Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 07-05-14, 02:04
apopsis Ο χρήστης apopsis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-04-2014
Περιοχή: Σπάρτη
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Το προβλημα του θερμόμετρου λύθηκε . Βρέθηκε τελικά ένα γυάλινο της Tetra.
H ένδειξη ήταν ένα βαθμό πάνω απο το θερμοστάτη. Το αυτοκόλλητο έδειχνε 1 παραπάνω βαθμό ακόμα.
Συνεχίζω με θέματα βιολογίας και συμπεριφοράς.
Σήμερα όλη τη μέρα η μαμά γαρίδα και η μοναδική αρσενική τρελλάθηκαν .
Συνέχεια κολυμπούσαν γύρω-γύρω απο άκρη σε άκρη με εμφανή πανικό.
Η αρσενική έφτανε στην επιφάνεια , μέχρι που προσπαθούσε να βγεί απο το ενυδρείο . Σκαρφάλωνε στο γυαλί λίγα εκατοστά και επέστρεφε μέσα.
Το βράδυ κουράστηκε και άραξε κάτω απο μιά πέτρα. Το θηλυκό συνέχιζε τις βόλτες μέχρι αργά το βράδυ. Τα μικρά "πετάγανε" κι`αυτά αλλά πιό χαλαρά..
Στην αρχή νόμιζα ότι μπήκε κάποιος παράγοντας μέσα στο νερό που τα ενοχλούσε.
Παρατηρώντας όμως είδα ότι δέν παρουσίαζαν σημεία δηλητηρίασης , δηλαδή να κολυμπάνε σα ζαλισμένα, να κρύβονται κάπου ακίνητα, να τα παρασέρνουν τα ρεύματα κλπ..
Στην προσπάθειά μου να βοηθήσω την κατάσταση ΑΝ υπήρχε ενδεχόμενος κίνδυνος έκανα αλλαγή νερού κάπου 15-20%, τα ίδια..
Αποφάσισα να βουτήξω την τρελλαμένη αρσενική και να τη ρίξω στο διπλανό άδειο ενυδρείο που δουλεύει μέν , αλλά δέν "ταίστηκε" ποτέ. Μήν μπορώντας να πιάσω αυτή που ήθελα , βουτάω τη θηλυκιά με την απόχη και τη ρίχνω στο άλλο.. Τα ίδια , και αυτή τρελλαμένη σαν να μήν άλλαξε τίποτα!! . Την αφήνω κανένα μισάωρο και την επιστρέφω πίσω . Τα ίδια....
Εν τέλει παίρνω όλο το σύστημα φιλτραρίσματος του διπλανού και το έβαλα να δουλεύει στο ενυδρείο με τις γαρίδες.
-Μάλλον καλή απόφαση γιατι θα μπολιαστεί για κάποιες μέρες.
Ησύχασα πάντως.
Πιθανές αιτίες..
Η ατμόσφαιρα ήταν βαρειά, ο καιρός άστατος και ξέσπασε καταιγίδα..
Η θηλυκιά αποχρωματίστηκε, ιδιαίτερα στη μέση και διακρινόταν πράσινη σέλλα. Θα έκανε χιλιόμετρα όλη μέρα!!!
Αν έχετε εσείς κάτι να μου πείτε για την περίπτωση είμαι όλος αυτιά.

Επίσης, αν θεωρηθεί ότι διαθέτω 3 μικρά ενυδρεία έτοιμα να δεχτούν γαρίδες και αυτή τη στιγμή έχω ένα ενυδρείο με μια μεγάλη αρσενική και μιά μεγάλη θηλυκιά και ίσως πάνω απο 12-13 μικρά, τι είναι καλύτερο να κάνω; κάποια στιγμή να βάλω τις μεγάλες σε άλλο ενυδρείο προκειμένου να κάνουν ότι κάνουν και να μείνουν τα μικρά εκεί που είναι να μεγαλώσουν;
-Να πιάσω 4-5-6 μικρά και να τα βάλω αλλού;
-Να μήν κάνω τίποτα και να αφήσω την αποικία να γίνει (Θεού θέλοντος) 150 άτομα;


Δοθείσης της ευκαιρίας την φωτογράφισα κάποια close up.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01700 seconds with 11 queries