Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 06-05-14, 22:12
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Γράψε τον τρόπο που έχεις τοποθετήσει τα υλικά στο φίλτρο, ανάλογα με την ροή του (από το πρώτο στην είσοδο...προς το τελευταίο στην έξοδο). Προφίλτρο έχεις;
Το ενυδρειακό βαμβάκι (ΔΕΝ χρησιμοποιούμε υαλοβάμβακα στο ενυδρείο για χάρη συντομίας το γράφω ''υαλοβάμβακα''....και θα το ξαναδεις γραμμένο από μενα ετσι) πυκνό Αυτό μήπως μου μειώσει τη ροή και μπουκώσει εύκολα και γρήγορα με οτι συνεπάγεται όμως; (που ΔΕΝ έχεις "ανοίξει") στο τελευταίο στάδιο... τα κρατάει. Το αλλάζεις κάθε 10-15 μέρες.-
Στο φίλτρο με ροή 1200lt/h έχω από είσοδο προς έξοδο ενα καλάθι με Σφουγγάρι - 2 καλάθια βιολογικό υλικό - ι καλάθι υαλοβάμβακα με purigen.
Στο Fluval 205 (680lt/h αν θυμάμαι καλά) έχω τα τέσσερα σφουγγάρια του, ενα καλάθι βιολογικό υλικο - 2 καλάθια υαλοβαμβακα με purigen.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θεμα με τη ροη το ανεφερα γιατι ειδα κατι αναλογο σε δικο μου ενυδρειο όταν πρόσθεσα εναν κυκλοφορηση, θεωρώντας πως εχω νεκρές ζώνες Αυτό το έχω κάνει κι εγώ για να έχω ροή σε νεκρές ζώνες και οταν έμπαινε σε λειτουργία (τον είχα με χρνοδιακόπτη) γινόταν μέσα πόλεμος. Τώρα του άλλαξα λιγο τη θέση και οταν δουλευει δε τα κανει τόσο χάλια.
Ηταν σχετικά μεγαλη ο ροη και εβλεπα αυτο που λες "σκονη" στο ενυδρειο η οποια ηταν συνεχως αιωρουμενη και δεν "καθοταν" ποτε
Ακομη κι οταν εστρεψα τον κυκλοφορητη να χτυπαει το τζαμι, η "σκονη" παρεμενε, ειχε ομως μειωθει

Δοκιμασε να αλλαξεις τη διαταξη των φιλτρων και κυρίως τις εξόδους τους - πχ αν εχεις spraybar γυρισε τα να χτυπανε σε τζαμι
το σκέφτηκα αλλά φοβάμαι μη χάσω την καλή ανατάραξη που έχω και δεν οξυγονώνεται σωστά το νερό

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Undertaker : 06-05-14 στις 22:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01794 seconds with 11 queries