Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 04-04-14, 18:38   #1
Βοηθεια με πρωτο ενυδρειο... SOS!!!
Djevan
Junior Member
Εγγραφή: 11-03-2014
Περιοχή: Κοζανη
Μηνύματα: 14

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Djevan Ο χρήστης Djevan δεν είναι συνδεδεμένος 04-04-14, 18:38
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

καλησπερα σε ολους τους τους τους φιλους,

προσφατα αγορασα ενα ενυδρειο 57 λιτρα και πηγα στο pet shop της γειτονιας μου να μου πει οδηγιες να αρχισω να το στηνω...

μου εδωσε λοιπον το esclarin της tropical για το χλωριο του νερου και το bactoactive επισης της tropical.

εβαλα λοιπον τη διακοσμηση στο ενυδρειο το γεμισα με νερο (35+ λιτρα περιπου) και το εβαλα να δουλεψει μια μερα να πιασει θερμοκρασια, την επομενη εβαλα το αντιχλωριο το αφησα 24+ ωρες και μετα εβαλα τα αναλογα βακτηρια.

μετα απο μια εβδομαδα εβαλα ξανα βακτηρια οπως ελεγαν οι οδηγιες τους και μετα απο αλλη μια ξανα, συνολο δηλαδη το ενυδρειο δουλεψε 2μιση εβδομαδες.

ξαναπηγα στο pet shop του ειπα ολα αυτα και μου λεει ειναι πλεον ετοιμο να βαλεις ψαρια οποτε πηρα δυο χρυσοψαρα ενα αγγελοψαρο σκαλαρι με μαυρες ριγες και εναν γλυφτη πολυ μικρο ροζ...

στην αρχη ηταν φοβισμενα τα ψαρια ειχα κλειστο το φως και μετα απο μια ωρα περιπου ηταν πολυ ζωηρα ολα για το υπολοιπο της ημερας...
εντωμεταξυ η σταθμη ειχε κατεβει λιγο και αφου ρωτησα στο pet shop μου λεει ετοιμασε λιγο νερο με αντιχλωριο και συμπληρωσε, ετσι εκανα αφου το αφησα ενα ολοκληρο βραδυ σε ενα μπουκαλι

την επομενη ειδα το αγγελοψαρο να σερνετε κατω να κανει κυκλους και οχι πολυ ζωηρο τα αλλα τρια ηταν κανονικα ζωηρα.
την τριτη μερα οταν γυρισα απο τη δουλεια το αγγελοψαρο ειχε ψοφησει και ο γλυφτης ολο καθοταν στις πετρες κατω.

πηγα λιγο νερο δειγμα στο pet shop και το εκανε μετρηση με ενα στικ ph-7,6, αμμωνια ειπε ειχε ελαχιστη αλλα φυσιολογικο γιατι ταισα την προηγουμενη και βρηκε πολυ ελαχιστο χλωριο

σημερα τέταρτη μερα ο γλυφτης για να κουνηθει πρεπει να χτυπησω ελαφρα το ενυδρειο και τα χρυσοψαρα ηταν αργοκινητα...
να σημειωσω οτι τα ταισα απο το πρωτο βραδυ και τα χρυσοψαρα οποτε εριχνα ετρωγαν, ο γλυφτης δε ξερω καν αν τρωει τροφη η μονο γλυφει.

φοβουμενος λοιπον μη μου ψοφησουν και τα υπολοιπα τρια τα εβαλα σε ενα δοχειο εριξα εμφιαλωμενο νερο και τωρα βλεπω τα χρυσοψαρα ζωηρεψαν ενω ο γλυφτης οχι...

επισης το νερο ηταν λιγο θολο απο την αρχη που το εβαλα μεσα αλλα σκεφτηκα φυσιολογικο θα ειναι (τις πετρες τις ειχα πλυνει καλα)
πριν λιγο αδειασα ολο το ενυδρειο γιατι προφανως κατι δε πηγαινε καλα

να σημειωσω οτι δεν εχω παρει κανενα τεστ δε μου το ειπαν στο pet shop
και περιμενω απο τους φιλους εδω να μου πουν τι λαθη εκανα και τι κανω τωρα που εχω αδειο ενυδρειο και τρια ψαρακια σε ενα μεγαλο μπολ...

ειμαι στην κοζανη οποτε δε ξερω την ποιοτητα του νερου αν ειναι καποιος φιλος απο κοζανη ας πει τη γνωμη του
Εμφανίσεις: 4869
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01684 seconds with 12 queries