Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #30  
Παλιά 31-03-14, 21:08
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πρόβλημα δεν είναι οι σκληρότητες (ειδικά σ' αυτή τη φάση).
Εφ' όσον έχασες ψάρι κάτι τρέχει και ελπίζουμε τώρα η θεραπεία με μετρονιδαζόλη να το αντιμετωπίσει.
Η απώλεια είναι και η απάντηση στον Δισκοπαθή φίλο μας (που υπέθεσε ότι το ψάρι απλά είναι για να γεννήσει) γιατί δεν πρότεινα μπάνια.
Υποθέσεις κάνοντας κι εγώ (μόνο από την περιγραφή) αφού δεν είμαι ιχθυολόγος ούτε μπορώ να κάνω μικροσκοπική εξέταση, πρότεινα αρχικά δόση epsom+παρατήρηση και στη συνέχεια flagyl (το οποίο να σημειώσω θεωρείται ελαφρά αντιμικροβιακή-αντιπρωτοζωϊκή αντιβίωση εναντίον βακτηριακών λοιμώξεων που δεν επηρεάζει τη βιολογία του φίλτρου).

Η άποψη μου είναι να συνεχίσεις τη θεραπεία.
Κλεόβουλε... έγραψα... "Εγώ ελπίζω /εύχομαι να του κάνει καλό.... η γέννα."... εννοώντας ότι ελπίζω και εύχομαι να είναι για γέννα... όχι άρρωστο.
Τώρα το ότι ένα αντιβακτηριακό... ΔΕΝ επιρρεάζει την βιολογία του φίλτρου... εμένα μου είναι κάπως περίεργο.
Η δική μου πρόταση θα ήταν (αρχικά) μπάνιο σε κουβά με epsom salt (για πιο δραστικό)... και εάν ΔΕΝ υπήρχε αποτέλεσμα... η θεραπεία (όπως πρότεινες).
Εδώ που είναι πλέον τα πράγματα... συνεχίζει αυτό που κάνει, μέχρι να το ολοκληρώσει.-
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01807 seconds with 10 queries