Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 31-03-14, 08:11
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Ηλία θα σου πω από προσωπική πείρα με τα σκαλάρια τι έχω δει. Κατά αρχάς κανένα ενυδρείο δεν είναι κατάλληλο για αυτά τα ψάρια όσο μεγάλο και αν είναι. Λέμε για ένα ψάρι που θα φτάσει τους 20 πόντους κολυμπά απίστευτα γρήγορα και έχει φανταστικό χαρακτήρα. Οπότε πιο μήκος και πιο ύψος και πλάτος. Σε ενυδρείο 80Χ45 ύψος Χ 35 πλάτος είχα 2 ζευγάρια και γέννες μου έκανα και σκοτώνονταν μεταξύ τους και όλα αυτά σε νερό βρύσης. Τα μετέφερα μετά από 2 χρόνια σε ενυδρείο 150 Χ 65 ύψος Χ50 πλάτος. Η ίδια συμπεριφορά. Πρόσθεσα σταδιακά και άλλα σκαλάρια με σκοπό να μειωθεί η επιθετικότητα. Έχω φτάσει τα 12 σκαλάρια διάφορων ηλικιών αλλά η επιθετικότητα είναι στα ίδια επίπεδα με την αρχή που είχα μόνο 4. Κοπάδιασμα δεν έχω δει ποτέ από αυτά τα ψάρια και ας λένε πως κοπαδιάζουν. Τα δικά μου είναι σκόρπια διαδήλωση. Τώρα που τα έχω σε μαλακό νερό από Α/Ο δεν είδα καμία αλλαγή ούτε στην συμπεριφορά ούτε στα χρώματα. Εκεί που θέλω να καταλήξω, βάλε 6 ψαράκια στο ενυδρείο σου να τα χαρείς και αν τα πάρεις από πολλή μικρά και τα μεγαλώσεις θα εκπλαγείς από τον χαρακτήρα του ψαριού. Τα υπόλοιπα θα τα δεις στην πορεία
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01719 seconds with 10 queries