Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 14-03-14, 22:33
johnjohn7 Ο χρήστης johnjohn7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Κρήτη
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε 15 λιτρα ειναι τα ψαρακια (βλεποντας το προφιλ σου)? Γνωριζεις οτι ειναι μικρο το ενυδρειο, ποσο μαλλον για ενα ειδος που αναπαραγεται συνεχως, ετσι? Ο γονος χρειαζεται συχνο ταϊσμα με καλα τριμμενη τροφη, εως και 4 φορες τη μερα, οπως και αλλαγες νερου ανα 2-3 μερες, ωστε τα νιτρικα να παραμενουν σε χαμηλα και ασφαλη επιπεδα για τα μωρα.

Να ξερεις, ομως, οτι σε αυτα τα λιτρα, να διατηρησεις σταθερες συνθηκες, απαραιτητες για το γονο, ειναι αδυνατο, οση εμπειρια και να εχεις. Ενας κινδυνος για την υγεια τους ειναι αυτος και ενας αλλος οι γονεις τους, που δεν θα διστασουν να εμπλουτισουν τη διατροφη τους με τα μικρα. Ειναι δυσκολο να παρεχεις ασφαλη κρυψωνα σε 15 λιτρα, οσο και να προσπαθησεις.

Υ.Γ. Για την ερωτηση αν ειναι guppy το μικρο, θα μπορουσε να ειναι κατι αλλο?
Φιλε nazgul, 1) να σου θυμισω οτι ειμαι αρχαριος στο χομπι, ειναι το πρωτο μου ενυδρειο και οτι επεσε στα χερια μου τυχαια.\
2)εχω διαβασει στο φορουμ πως τα γκαπυ γεννανε πολλα μικρα και εγω ειδα ενα μονο μεσα στο ενυδρειο γι'αυτο μου φανηκε παραξενο...
και 3) ειμαι στο στρωσιμο τοθ νεοθ μου ενυδρειου που θα ειναι 80 λιτρα 65χ35χ35 με μονο γαπυ απο ψαρια και 2 γαριδεσ ρεντ τσερι γιατι ξερω οτι ειναι πολυ μικρο αυτο που εχω...
φιλικα γιαννης
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01427 seconds with 10 queries