Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 09-03-14, 16:41
gkri Ο χρήστης gkri δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-02-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή Ελάχιστη ανατάραξη νερού

Καλησπέρες!
Τις τελευταίες μέρες έχω παρατηρήσει οτι η επιφάνεια του νερού του ενυδρείου μου είναι σχεδόν σταθερή και αναρωτιέμαι αν υπάρχει πρόβλημα. Όταν ρίχνω δηλ. τροφή πλέον δεν κουνιέται καθόλου, εκτός αν τη ρίξω πολύ κοντά στην έξοδο του φίλτρου.

Το ενυδρείο τρέχει ένα μήνα περίπου. Μιλάμε για 60 λίτρα μεικτά, με 4 υγιείς αρλεκίνους και διάφορα εύκολα φυτά. Η λάμπα είναι ανοιχτή κάθε μέρα για περίπου 6-8 ώρες, θερμοκρασία σταθερή στους 24 ºC. Το πρόβλημα νομίζω πως παρουσιάστηκε λίγες μέρες μετά αφότου πρόσθεσα καινούρια φυτά στο ενυδρείο [hygrophila difformis και leucocephala, το οποίο είναι στη μέση του ενυδρείου, σα να το χωρίζει στη μέση (1)]. Πρωτεϊνικό φίλμ δεν έχω παρατηρήσει. Παίζει το leucocephala να κόβει τη ροή του νερού τόσο πολύ?

Επίσης [από πάντα] συχνά-πυκνά τα ψαράκια πηγαίνουν πολύ κοντά στην έξοδο του φίλτρου, σαν να προσπαθούν να μπουν μέσα [σαν να κάνουν διάδρομο στο γυμναστήριο ένα πράμα :Ρ]. Οπότε αναρωτιέμαι μήπως το θέμα είναι του φίλτρου, μήπως δεν είναι αρκετά δυνατό [παρόλο που λέει πως κάνει και για ενυδρεία 80 λίτρων].

Any thoughts? Θα έχουν πρόβλημα τα φυτά ή τα ψάρια λόγω της ελλιπούς ανατάραξης του νερού?

___________
(1) https://imagizer.imageshack.us/v2/664x498q90/401/zqux.jpg

ΥΓ: Είναι συγκινητικό που μετά από τόσα χρόνια διαβάσματος, επιτέλους έχω ενυδρείο και γράφω στο φόρουμ.. :) Και επειδή το ενυδρείο είναι δώρο, θα ήθελα να προλάβω τα σχόλιά σας περί ψεύτικων φυτών :Ρ







Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01218 seconds with 11 queries