Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 27-02-14, 17:37
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoui Εμφάνιση μηνυμάτων
Χθες λοιπον βλεπω κατα τις 10 και μιση τα φωτα του ενυδρειου ακομα ανοιχτα κοιταω τον ηλεκτρονικο χρονοδιακοπτη και ειχε τελειωσει η εσωτερικη μπαταρια, σημερα λοιπον τον ανοιξα για να παρω μια ιδια για να την αλλαξω και οι απιστευτοι μαγκες την εχουν πονταρει πανω στους ακροδεκτες τα εκοψα και εγω και εβαλα με μονωτικη ταινια μια απλη 1,5v και δουλευει μια χαρα (ακομα δεν το εχω βαλει στο ρευμα αλλα λειτουργει) τα στοιχεια της μπαταριας που ειχε μεσα ειναι 1,2v 40mAh Ni-Mi
charge 4mA 14h και αυτο ειναι που με προβληματιζει υπαρχουν επαναφορτιζομενες αυτου του τυπου?Να αφησω αυτη που εχω βαλει ή να παρω μια ιδια?Επισης πειραζει που η μονωτικη ταινια ειναι πανω στην πλακετα?
Μη το βάλεις στη πρίζα γιατί η μπαταρία που έβαλες θα κάνει μπαμ, θα εκραγεί. Γιατί όταν το βάλεις στη πρίζα , θα αρχίζει να φορτίζεται, και ως γνωστό οι μπαταρίες αυτές δεν πρέπει να μπουν σε συσκευή φόρτισης. Αφού ταιριάζει η απλή μπαταρία θα πας να πάρεις μια επαναφορτιζόμενη και θα κάνεις τη δουλειά σου. Αλλά βλέπω πως η μπαταρία που είχε γράφει 1,2 V και αυτή που έβαλες είναι 1,5V, θα σου συνιστούσα να τη βγάλεις όσο πιο γρήγορα γίνεται γιατί μπορεί να κάψεις το κύκλωμα του χρονοδιακόπτη. Αλλά άκου και μια άλλη λύση, μία επαναφορτιζόμενη μπαταρία έχει γύρω στα 4-5 Ευρώ, στο Leroy πουλάνε χρονοδιακόπτες ψηφιακούς με 5,99, πήγαινε και πάρε ένα καινούριο να ησυχάσεις, 3 πήγα και πήρα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01516 seconds with 11 queries