Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 22-02-14, 10:25
johnjohn7 Ο χρήστης johnjohn7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Κρήτη
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ.
τωρα βγαζουμε ακρη

επρεπε να τα εχεις ηδη στο μεγαλο τα ψαρια και τα φυτα και να μην ασχολεισαι καθολου με το 15αρι.

αφου εχεις 60αρι ενυδρειο και θα μπολιαστει,κοβεις το ταισμα τελειως στα ψαρια μεχρι να μπουνε στο μεγαλυτερο.

για οσες μερες τρεχει ακομα το μικρο(αν δεν γινει σημερα η αυριο η μεταφορα)

αλλαγες θα κανεις καθε δυο μερες.ο πιο ευκολος τροπος ειναι με ενα μπιτονακι 4λιτρο σαν αυτα που εχουν απιονισμενο νερο στα σουπερμαρκετ.

το γεμιζεις νερο,βαζεις αντιχλωριο,το φερνεις σε θερμοκρασια οσο γινεται πιο κοντινη με αυτο που εχεις στη γυαλα,βαζεις ενα σωληνακι αεραντλιας,ρουφας και το αφηνεις να αδειαζει στη γυαλα αργα.

μολις μπολιασεις το 60αρι,μεταφερεις τα ψαρια εκει κατευθειαν και ταιζεις πολυ ελαφρα.μια φορα τη μερα απο λιγο,και αν δεις οτι ανεβαζει αμμωνια το μειωνεις αναλογως μεχρι να ολοκληρωθει το στρωσιμο.

τα μπουκαλακια με τα βακτηρια μπορεις να τα χρησιμοποιησεις,δεν ειναι εντελως αχρηστα.θα βοηθησουνε.

μετρησεις θα πρεπει να κανεις καθε μερα για να βλεπεις τι γινεται στο νερο.

μεχρι να τα κανεις αυτα,βαλε και αεραντλια να δουλευει στο μικρο γιατι θα σκασουν τα ψαρια απτην αμμωνια.

η ανουμπια θα στρωσει μολις μεταφερθει στο μεγαλο.
Δεν πηγα στο μεγαλο γιατι δεν το ειχα σκοπο να ασχοληθω με τα ψαρια απλα επεσε στα χερια μου το ενυδρειο και ρωτησα κιολας αν ειναι μικρο τον πετσοπα και μου ειπε για αυτα τα ψαρια ειναι καλο και μου εδωσε 4 γκαπυ.. αλλα μετα ειδα απο το φορουμ οτι τελεικα ειναι παραπαρα πολυ μικρο και γι'αυτο αποφασισα να φτιαξω ενα μεγαλυτερο. αεραντλια εχω και τις αλλαγες τις κανω οπως ειπες απλα δεν εχω το παγουρακι του απιονισμενου νερου αλλα ενα κουβα που ειχε μεσα γιαουρτι βεβεα πριν το χρησιμοποιήσω το ξεπλυνα 2-3 φορες με καυτο νερο
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01611 seconds with 10 queries