Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 08-02-14, 13:48
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από s-vitzi Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστω για τα καλωσορισματα...
Λοιπον,το ενυδρειακι δεν το πειραξα(δεν επλυνα τιποτα,φοβουμενος μην κανω πατατα,αν μια στο εκατομμυριο,κραταει κατι).Απλα συμπληρωσα νερο για να το γεμισω,βρυσης με αντιχλωριο(ηταν λιγο πιο πανω απ' τη μεση),ωστε να δω μην ειναι σπασμενο κι αν δουλευει ο εξοπλισμος του.
Ουτως η αλλως,θελω να του φτιαξω και μια βασουλα,προσωρινα το εχω πανω σε ενα τραπεζι.
Ο κυκλοφορητης σηκωθηκε και χτυπαει επιφανεια...
Βασικος λογος που διαλεξα το σκιμμερ αυτο ειναι οι διαστασεις του.Χωραει ακριβως πισω στο ενα "διαμερισμα".Αναμενεται σε καμια 20αρια μερες.
Ανθρακα εχω ενα κουτι της fluval,δοχειο βρηκα,κθκλοφορητη για ποσα lt/h μιλαμε(αν ειναι να ταιριαξω κατι αντλιακια που εχω).
Φωτισμο εχει μια PL 24W,ασπρη-μπλε

Απο μετρησεις τωρα:

PH:8-8,2
KH: 4
Αμμωνια: 0
ΝΟ2 : 0
ΝΟ3:2-5

Απλα,εκτος της αμμωνιας,που τσεκαριστηκε και μ' αλλο σετ,δεν ξερω αν ειναι αξιοπιστα.γιατι εχουν ληξει πριν 6 μηνες(Tropic Marin expert set)
Α,ναι...
Αλατοτητα: 1010
Μετρημενη με ενα ρεφρακτομετρο,που πηρα απο ebay,πριν 3 χρονια,χωρις να το εχω καλιμπραρει ποτε...
Μπορει να μην εχω γνωσεις σε θαλασσινα,εχω ομως υπομονη,οποτε πειτε μου τις επομενες κινησεις.
Καλησπέρα.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι όλα είναι νεκρά εκεί μέσα.
Θα κάνεις το εξής: Θα το αδειάσεις, θα πετάξεις το νερό, θα βγάλεις βράχο, αραγωνίτη, θα τα ξεπλύνεις καλά με νερό βρύσης και θα τα αφήσεις έξω να στεγνώσουν και 3 μέρες.
Μόλις γίνει αυτό, θα ξαναβάλλεις άμμο μέσα, θα στήσεις το βράχο σου και μετά είσαι ε΄τοιμος να ρίξεις το νερό σου.

Στην ερώτηση σου, ο κυκλοφοριτής που θα σπάει το αλάτι, να είναι ικανός να δμιουργεί μια ροή μέσα στο δοχείο και όχι ψόφιος. Αν παίρνει υποδοχή μπροστά να βάλλεις λάστιχο ακόμα καλύτερα γιατί θα μπορείς να μεταφέρεις το νερό κατευθείαν στο ενυδρείο έτσι.

Αλάτι πάρε το tropic marin pro reef. Πολύ καλό αλάτι. Πάρε και μια ζυγαριά ώστε να μπορείς να μετράς. Στο ενυδρείο δεν θα ρίξεις γλυκό νερό όταν θα το ξαναγεμίσεις, αλλά κατευθείαν θαλασσινό.
Στο περίπουμ για να σου δώσω μια ιδέα, για να φτιάξεις 1025 αλατότητα σε 15 λίτρα γλυκό νερό, θές περίπου 550 γρ αλάτι(απο το συγκεκριμένο) αλλά δεν είναι σίγουρο καθώς κάθε παρτίδα είναι διαφορετική. Μετρώντας όμως θα ξέρεις.

Επίσης θα χρειαστείς όσμωση, γιατί το νερό της βρύσης δεν σου κάνει. Θα σου εμφανίσει προβλήματα.

Θα π[ρέπει να προμηθευτείς τα απαρίτητα τεστ. nh4, no2, no3 για αρχή.

Και το ρεφρακτόμετρο ποτέ δεν το καλιμπράρουμε με βρύσης, αλλά με απεσταγμένο(που να βγάζει κάτω απο 005 tds), ή απιονισμένο, ή υγρό καλιμπραρίσματος.

Της βρύσης δεν είναι 0 η αλατότητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01758 seconds with 10 queries